Prejsť na obsah

Zastropovanie cien energií je plytvanie zdrojmi, hovorí Inštitút pre dopravu a hospodárstvo

Pre domácnosti sa na budúci rok nebudú zvyšovať ceny elektriny. Teplo a plyn porastú iba mierne. Hrozí strata motivácie šetriť.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Pri konečných cenách elektriny a plynu ide o plytvanie verejnými prostriedkami. Dnes to uviedol Inštitút pre dopravu a hospodárstvo.

Inštitút spochybňuje výšku štátnej pomoci na úrovni 6 mld. eur a taktiež upozorňuje, že je neadresná. Podľa organizácie ide o veľmi populistické rozhodnutie, ktoré má výrazný vplyv na výdavkovú stranu štátneho rozpočtu a navyše nie je kryté z príjmovej stránky.

„V situácii, keď vláda pracuje s obmedzeným štátnym rozpočtom, v čase, keď kolabuje zdravotníctvo a školstvo dosahuje úroveň afrických krajín, musí štát zvažovať použitie každého eura a prostriedky používať adresne," konštatuje inštitút.

V tejto súvislosti zdôrazňuje, že avizované zvyšovanie cien energií prinieslo zmenu v myslení ľudí, začali šetriť, vo vyššom meradle nakupovať OZE. „Akonáhle ľudia stratia motiváciu na šetrenie, prestanú, lebo nie je dôvod. Toto je najhoršia časť správy o cenách energií," uzavrel.

Ceny elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku nebudú zvyšovať. Plyn zdražie v priemere o 15 percent. Zvýši sa aj cena tepla od veľkých teplárenských firiem, a to v priemere tiež o 15 percent.

Štát pritom v boji s drahými energiami pomôže dvoma spôsobmi. Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

💡
Inštitút pre dopravu a hospodárstvo hovorí, že podmienky zastropovania energie sú plytvaním prostriedkami.

Komentáre

Najnovšie