Prejsť na obsah

Juraj Vaculík z AeroMobilu na SXSW: Ďalšia generácia AeroMobilu by mala lietať sama a odviezť štyroch ľudí

Je to už niekoľko mesiacov, čo zažilo slovenské lietajúce auto AeroMobil 3.0 svetovú premiéru na viedenskom Pioneers Festivale 2014. Aktuálne sa AeroMobil prezentuje na interaktívnej časti jedného z najznámejších festivalov sveta SXSW 2015, ktorú sme vám bližšie predstavili minulý týždeň. Včera o 11:00 miestneho času sa na pódium v texaskom Austine dostal aj šéf AeroMobilu Juraj Vaculík, ktorý lietajúce auto spod Tatier s označením 3.0 odprezentoval. Ako však uviedol portál Mashable, okrem predpokladaného uvedenia modelu 3.0 na trh v roku 2017 sa Juraj vyjadril aj k budúcnosti AeroMobilu, kde už jeho ďalšiu generáciu vidí ako samolietajúcu.

AeroMobil 3.0 tím

Podľa Vaculíka by to nemalo byť niečo nereálne, pretože ako povedal, dnes už bežne fungujú v lietadlách systémy pre vzlet aj pristátie lietadla a tieto systémy sú prepojiteľné. Vyzerá to teda, že táto vízia je celkom reálna a keď sa pozrieme na pripravovaný boom samojazdiacich áut, ktoré by na trh mali prísť v horizonte niekoľkých rokov, je aj celkom logická. AeroMobil však zatiaľ pracuje na legislatívnom schválení len svojho klasicky pilotovaného lietajúceho auta, preto otázka samolietajúceho auta môže vyznievať ako skutočne priskorá.

vaculik aeromobil SXSW

Avšak tím AeroMobilu si to nemyslí a preto už na budúcej generácii AeroMobilu začali skutočne pracovať. Podľa Juraj Vaculíka by malo mať slovenské lietajúce auto budúcnosti vďaka hybridnej technológii dojazd vyše 1400 kilometrov alebo sa udržať vo vzduchu až tri hodiny. Novinkou sú až štyri miesta v kabíne, takže na výlet si bude môcť zaletieť celá rodina. Z bezpečnostného hľadiska bude pre núdzovú situáciu pripravený padákový systém, ktorý aj pri prípadnej poruche autopilota dopraví posádku bezpečne na zem a ktorý sa bude dať aktivovať jediným tlačítkom. Výhodou Aeromobilu je aj to, že nepotrebuje letisko, ale stačí mu aj trávnatá lúka. Budúcnosť vidí Vaculík v jednoduchých trávnatých pristávacích dráhach popri cestách, kde AeroMobil pristane a ihneď sa môže napojiť na cestu a pokračovať ako auto.

Je skvelé čítať označenia ako letecký Uber alebo bezpilotné letecké taxi a to je presne to, čo môže na AeroMobil čakať. „Ľudia si budú môcť zavolať lietajúci Uber, ktorý ich nedopraví na letisko ale až do ich finálnej destinácie“, povedal Juraj Vaculík na festivale South by Southwest 2015. Celé by to teda napríklad mohlo vyzerať tak, že si spolu s vašimi troma priateľmi v roku 2030 zavoláte v Bratislave bezpilotný AeroMobil, poviete si, že večer chcete stráviť v Prahe a taxi Aeromobil vás tam za niekoľko desiatok minút sám dopraví. Znie to možno ako sci-fi, ale technologicky to už sci-fi nie je. Najväčším problémom tak bude zrejme legislatívna stránka, s ktorou majú patálie aj klasické samojazdiace autá, nie ešte bezpilotné lietadlá.

AeroMobil 3.0

O tom, že AeroMobil myslí svoju budúcnosť vážne svedčí aj to, že nadviazal spoluprácu s americkým vizionárom a podnikateľom Deanom Kamenom, tvorcom napríklad celosvetovo známeho Segwaya. Prezentácia AeroMobilu mala vynikajúce ohlasy a zaujala množstvo ľudí, čo bezpochyby AeroMobilu pomôže pri ceste za ich cieľom. Zostáva nám už len držať Slovákom palce a dúfať, že už o niekoľko rokov si sadneme do lietajúceho taxíka značky AeroMobil a raz budeme môcť našim vnúčatám rozprávať, ako jedna spoločnosť a tím ľudí zo Slovenska zmenili dopravu, ako sme ju dovtedy poznali! Dovtedy však o AeroMobile určite ešte nespočetne krát napíšeme :)

Komentáre

Najnovšie