Prejsť na obsah

Ivan Mikloš o ekonomike, Brexite a startupoch. Tento rok aj na CFO Fórum Slovensko.

Startup or Shutdown, ktoré sa koná spoločne so startupovým podujatím CFO Fórum Slovensko už 21. septembra v Bratislave, bude aj tento rok hostiť prestížnych rečníkov z podnikateľského prostredia. Jedným z nich je aj bývalý minister financií, Ivan Mikloš.

Ako hodnotíte súčasný makroekonomický vývoj na Slovensku? A aká je Vaša predikcia jeho budúceho vývoja? 

“Slovensko dosahuje ešte stále pomerne slušné tempá ekonomického rastu, ale keďže efekt minulých reforiem postupne vyprcháva, perspektíva nie je pozitívna. Budúci vývoj bude závisieť nielen od domácej hospodárskej politiky, ale aj od vonkajšieho prostredia, ktoré je po Brexite menej predvídateľné a riskantnejšie ako pred ním. “

Čomu pripisujete mierny pokles nárastu slovenského HDP?

“Najmä tomu, že absentujú potrebné opatrenia v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia, zvyšovania efektívnosti verejného sektora a kvality vzdelania, vedy a výskumu. Verejné financie sa síce ozdravujú, ale pomalšie ako by sa mali a navyše aj zlým spôsobom. “

Aký dopad bude mať Brexit na vývoj na Slovensku? Do akej miery nás ovplyvní?

“Brexit zvýšil mieru neistoty nielen v Británii, ale v celej Európskej únii. Situácia bude závisieť najmä od toho, ako rýchlo a s akým výsledkom sa podarí dohodnúť podmienky Brexitu a ďalšieho fungovania jednotného trhu. “

V čom je stredoeurópsky región odlišný od zvyšku Európy, čo sa týka ekonomických podmienok?

“Špecifický problém krajín v stredoeurópskom priestore je riziko uviaznutia v pasci stredných príjmov. (Middle income trap) Jedinou efektívnou metódou na vyhnutie sa tejto pasci sú reformy.”

Aké výhody poskytuje Slovensko pre startup spoločnosti? Prečo by tu mali ostať potom ako získajú miliónové investície a môžu si dovoliť ísť do zahraničia?

“Najväčšou výhodou by mali byť vzdelaní, tvoriví a invenční mladí ľudia, stále sa zlepšujúce podnikateľské prostredie, efektívny verejný sektor a stabilné makroekonomické prostredie. Tieto podmienky však môžu byť vytvorené a udržané jedine neprežitým uskutočňovaním potrebných zmien a reforiem.”

Ak Vás rozhovor s Ivanom Miklošom zaujal, určite nezmeškajte jeho vystúpenie pred startupistami a CFOs o 17:00, na záver prvého dňa  Startup or Shutdown Slovensko.

Rozhovor pre Startupers.sk poskytol tím EBCG (Autor: Eftychia Avgerinou)

 

Komentáre

Najnovšie