Prejsť na obsah

Globálny taxi startup Uber prichádza na Slovensko!

Jeden z najhodnotnejších ale zároveň najkontroverznejších startupov, americký Uber, by mal v najbližších mesiacoch začať fungovať konečne už aj v našom hlavnom meste. Bratislava sa tak pripojí k mnohým metropolám po celom svete. Túto správu zverejnila internetová verzia týždenníka Trend, podľa ktorej Uber na pracovnej sociálnej sieti LinkedIn pred dvoma týždňami zverejnila dve pracovné pozície určené pre tunajší trh. Hľadala marketingového manažéra a zástupcu generálneho manažéra, ktorí budú zodpovední za rozvoj služby v bratislavskom regióne. Opis pozícií sa nijako netají tým, že cieľom je čoskoro rozbehnúť platformu pre „sharovanie jazdy“ v slovenskom hlavnom meste. Aktuálne sa však na ponuky už nedá reagovať, to znamená, že Uber už svojich bratislavských zamestnancov zrejme našiel. Kedy však bude služba v Bratislave spustená je otázne, zrejme to však bude začiatkom budúceho roka.

„Uber má ambíciu byť všade. V každom progresívne mysliacom meste, ktoré potrebuje bezpečnú, spoľahlivú a efektívnu dopravu. A Bratislava nie je výnimkou. V súčasnosti skúmame možnosti a súčasťou je hľadanie talentovaných odborníkov v bratislavskom regióne,“ reagovala pre TREND.sk Harriet O’Halloran zo spoločnosti Uber s tým, že časový harmonogram je ešte predčasné uvádzať.

Uber

Uber však ne je klasická taxislužba. Všetko totiž funguje cez mobilnú aplikáciu, cez ktorú sú prepojení vodiči áut so zákazníkmi a ktorá ešte pred nastúpením do auta dá zákazníkovi finálnu cenu, ktorú potom priamo cez ňu taktiež uhradí. Zo zarobených peňazí odvádzajú šoféri 20% Uberu. Jazdiť pre Uber však môže takmer hocikto, či už obyčajný človek, ktorý ide domov po práci a zoberie niekoho, kto ide zrovna jeho smerom alebo aj profesionálni taxikári. Odkedy tento startup zo Silicon Valley začal pred štyrmi rokmi fungovať v USA, potýka sa s problémami vo väčšine miest, do ktorých príde. Je to najmä práve kvôli spomínaným profesionálnym taxikárom, ktorí berú inovatívne veci vo svojom odvetví ako konkurenciu, ktorú je nutné zničiť. Hovoriť o tom by mohol aj známy slovenský startup HopIN.

V Nemecku bol dokonca na chvíľku Uber aj zakázaný súdom, a neustále musí znášať útoky vlád aj podnikateľov aj v ďalších častiach sveta a to niekedy aj do slova. V Paríži napríklad vodičom Uberu rozbíjali autá konkurenčné taxislužby. Startup s aktuálnou hodnotou prevyšujúcou 18 miliárd dolárov sa však určite bez boja nevzdá a preto sa máme zrejme aj na Slovensku na čo tešiť. Bolo by skvelé, keby po rokoch zvíťazil aj v slovenskom taxi biznise zdravý rozum a začala by sa konečne transparentná preprava ľudí! O všetkých novinkách spojených s príchodom Uberu na Slovensko sa určite dozviete na Startupers.sk :)

Komentáre

Najnovšie