Prejsť na obsah

Ešte do konca roka dostanú zdravotníci stabilizačný príspevok 2 500 eur

Unsplash

Vyplatenie zostatku závisí na tom, či parlament schváli potrebné zákony.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) – Rezort zdravotníctva pripravil dohodu o poskytnutí stabilizačného príspevku pre zdravotníkov. Ten v minulosti prešiel viacerými zmenami.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V návrhu dohody je zohľadnená výška vyčleneného stabilizačného príspevku v sume 5 000 eur, ktorá je v dôsledku súčasnej právnej úpravy definovaná ako celková cena práce.

Cieľom rezortov zdravotníctva a financií je aj napriek náročnej situácii zabezpečiť zdravotníkom financie ešte v roku 2022. Preto do 31. decembra bude vyplatený preddavok vo výške 2 500, ktorý bude pripísaný na účet zamestnanca a ten ním môže disponovať v plnom rozsahu. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zostatok z celkovej výšky stabilizačného príspevku na vyplatenie bude závisieť od prijatia alebo neprijatia navrhovanej právnej úpravy. V prípade, ak prejde legislatívna úprava, z celkovej sumy 5 000 eur bude zrazený len preddavok na daň a zvyšná suma bude vyplatená v mzde za december 2022 v januárovom výplatnom termíne.

V druhom variante, ak legislatívna úprava neprejde, bude z celkovej sumy 5 000 eur zrazený preddavok na daň, odvody zamestnanca aj odvody zamestnávateľa a zvyšná suma bude v mzde za december 2022 vyplatená v januári 2023.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo legislatívnu úpravu, ktorá má zabezpečiť oslobodenie od zdravotných a sociálnych odvodov. Táto úprava je priamo závislá od schválenia Národnou radou SR a následne od podpisu prezidentky SR.

„Verím, že poslanci Národnej rady SR podporia danú legislatívnu úpravu a zdravotnícki pracovníci vďaka oslobodeniu od odvodov dostanú viac peňazí ako v prípade, ak táto úprava nebude schválená. Uvedený návrh právnej úpravy je v prospech zdravotníkov, ktorí si takúto motiváciu zaslúžia,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

💡
2 500 eur zo stabilizačného príspevku dostanú zdravotníci ešte v tomto roku.

Komentáre

Najnovšie