Prejsť na obsah

Elon Musk šokuje, Tesla S bude mať o 3 mesiace autopilota, príde po vás aj sama!

Včera sa uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej chcel šéf Tesla Motors Elon Musk oznámiť úpravu softvéru v modeli Tesla S, ktorá má konečne ukončiť obavy o dojazd týchto športových elektromobilov. Vďaka updatu s označením 6.2, ktorý príde zhruba o dva týždne, dokáže Tesla monitorovať dostupné nabíjačky v dosahu a to aj keď je vypnutá navigácia, systém totižto funguje na pozadí. Dokáže taktiež zistiť, ktoré nabíjačky sú viac vyťažené avšak najdôležitejšie je, že Tesla bude opakovane šoféra varovať, ak sa až moc vzdiali od najbližšej dostupnej nabíjačky a hrozilo by tak, že zostane niekde stáť s vybitým autom. Vďaka tejto novinke to bude takmer nemožné.

Tesla S on event

Okrem toho update 6.2 prinesie aj automatický brzdiaci núdzový systém, ktorý po zaregistrovaní prekážky dokáže auto úplne sám zastaviť. Svoje miesto si nájde vo všetkých modeloch S vyrobených po októbri 2014. Okrem toho pribudne aj sledovanie mŕtveho uhla s varovaním proti kolízii a taktiež hosťovský mód, kedy si v situáciach, keď vaše auto šoféruje niekto iný, dokážete schovať z displeja všetky súkromné informácie a taktiež znížiť výkon auta. Mimochodom, tento týždeň sa Musk vyjadril, že podľa neho v budúcnosti bude zrejme ilegálne mať nie automaticky ovládané auto. Nehody totiž, ako povedal, spôsobujú ľudia a integráciou autopilotov do áut by sa malo dať väčšine nehôd predísť.

Avšak nebol by to Elon Musk, keby niečím nečakaným nešokoval. Zhruba o 3 mesiace by mal do modelu S doraziť významný update s označením 7.0. Ten bude podľa očakávaní obsahovať autopilota, teda samojazdiaci systém. Ako sa Musk na tlačovej konferencii vyjadril, autopilot bude zatiaľ funkčný len na diaľnici na trase San Francisco – Seattle, ktorú zvládne celú sám. Ak sa pýtate, prečo bude autopilot zatiaľ fungovať len na diaľnici, tak je to z dôvodu, že Tesla systém stále vylepšuje a momentálne chce predísť nehodám s ľuďmi, ktorý sa v mestách často strmhlavo vrhajú do cesty.

tesla autopilot

Jedna funkcia, ktorá do modelu S taktiež zavíta však vyznieva naozaj ako z budúcnosti. Ide o to, že po stlačení čarovného tlačítka príde Tesla po svojho šoféra sama. Hovoríte, že vám to je povedomé? Áno, dokázal to aj Kid v známom seriáli Knight Rider, avšak Elon Musk túto sci-fi funkciu prinesie už čoskoro do reality. Časom dokáže Tesla aj šoféra vyložiť a ísť sa sama zaparkovať, čo bude taktiež veľmi užitočné. Avšak, háčikom je, že používanie tohto systému bude zatiaľ možné len na súkromných pozemkoch, keďže na verejných priestranstvách by Tesla porušovala aktuálny zákon. Každopádne, Elon Musk sa opäť nezaprel a predstavil úžasné vylepšenia, ktoré si Tesla zaslúži, čo poviete? :)

knight rider

TechCrunch, The Verge

Komentáre

Najnovšie