Prejsť na obsah

Diaľničné známky zdražejú o 20 percent

Unsplash

Cena sa naposledy zvyšovala pred dvanástimi rokmi.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) – O pätinu viac. O toľko si v roku 2023 priplatia motoristi za e-diaľničné známky.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Cena známok s platnosťou na kalendárny rok a 365 dní sa zvýši z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky vzrastie zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur. Vláda v stredu schválila úpravu nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, a to s účinnosťou od 1. januára 2023.

„Treba si uvedomiť, že cena diaľničných známok sa naposledy zvyšovala v roku 2011, odvtedy majú motoristi k dispozícii dokopy tristo kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest,“ zdôvodnil zvýšenie cien diaľničných známok minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Podľa rezortu dopravy peniaze navyše pomôžu Národnej diaľničnej spoločnosti viac akcelerovať investície do opráv a údržby rýchlostných ciest, diaľnic a mostov v jej správe.​

Ministerstvo dopravy a výstavby navrhlo zvýšiť ceny elektronických diaľničných známok pre zvyšujúce sa náklady Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) na údržbu a opravy diaľničnej siete. Ceny diaľničných známok sa naposledy upravovali v roku 2011 a odvtedy podľa rezortu dopravy dĺžka siete diaľnic a rýchlostných ciest narástla približne o tretinu.

„Zároveň od roku 2011 došlo k skvalitneniu služieb motoristom zo strany NDS, výraznému nárastu indexu spotrebiteľských cien a Slovensko je jedinou krajinou regiónu strednej Európy so zavedenými časovými poplatkami za užívanie diaľničnej siete, v ktorej sa od uvedeného roku neupravovali ceny diaľničnej známky,“ uviedol rezort dopravy.

Ročnú diaľničnú známku na celý kalendárny rok bude možné kúpiť poslednýkrát v budúcom roku. Minister dopravy o tom informoval po rokovaní vlády s tým, že niektorí motoristi mali problém pochopiť rozdiel medzi ročnou a 365-dňovou známkou. Predaj ročnej známky bude postupne utlmovaný.

„Zostane v ponuke len 365-dňová, ktorá de facto nahradí ročnú, aby už nedochádzalo k nedorozumeniam,“ dodal Doležal. Ročná známka platí na celý rok do konca januára nasledujúceho roka, 365-dňová známka platí toľko dní od jej zakúpenia aj v priebehu roka do ďalšieho roka.

💡
Diaľničné známky budú od začiatku roka 2023 drahšie o dvadsať percent, ich ceny naposledy upravovali v roku 2011.

Komentáre

Najnovšie