Prejsť na obsah

Cestujúci pozor! Pripravte sa na zmeny grafikonu v okolí Nových Zámkov

Unsplash

ŽSR oznamuje zmeny v časoch odchodov a príchodov vlakov. Dôvodom je komplexná rekonštrukcia.

BRATISLAVA 5. januára (SITA) – Pozorne si preštudujte grafikon pred cestou vlakom v okolí Nových Zámkov. Kvôli komplexnej rekonštrukcii trate sa od 9. januára menia časy príjazdov a odjazdov vlakov. Dôvodom rekonštrukcie je zvýšenie rýchlosti až na 140 kilometrov za hodinu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) vo štvrtok oznámila, že na základe pokynu objednávateľa dopravných výkonov, Ministerstva dopravy SR (MD SR) pristupuje k mimoriadnej zmene aktuálneho grafikonu vlakovej dopravy. Všetky zmeny sú zapracované v novom cestovnom poriadku.

Plánované dlhodobé výluky budú od pondelka v úseku Nové Zámky - Palárikovo pre opravu koľaje č. 2 do 11. mája a v úseku Tvrdošovce - Trnovec nad Váhom pre prvú etapu oprave koľaje č. 2 do 24. júna 2023. Na tomto úseku by mala následne začať druhá etapa a ďalšia výluka, pri ktorej opravia koľaj č. 1. Rekonštruované úseky sú na trati Bratislava - Štúrovo.

„V diaľkovej doprave budú mať vlaky kategórie R 8xx linky Bratislava - Banská Bystrica upravené časové polohy v staniciach Šaľa a Galanta,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. V regionálnej a prímestskej doprave budú všetky vlaky na traťovom úseku Bratislava hl. st. - Galanta vedené bez zmeny.

Na traťovom úseku Galanta - Nové Zámky budú pre obmedzenia na železničnej infraštruktúre viaceré zmeny, jazdný čas všetkých osobných vlakov a regionálnych expresov sa predĺžia o približne 10 minút.

„Pri úpravách ZSSK v maximálnej možnej miere prihliadala na zachovanie prestupných väzieb v stanici Nové Zámky,“ podotkol Kováč. V dôsledku rozsiahlych výlukových prác správcu železničnej infraštruktúry, Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), budú výraznejšie zmenené časové polohy vybraných vlakov, čo bude mať za následok aj zrušenie nadväzností v stanici Nové Zámky na a z vlakov v smere na Komárno, Štúrovo a Šurany.

ŽSR komplexne zrekonštruujú traťový úsek Trnovec nad Váhom - Tvrdošovce v okresoch Šaľa a Nové Zámky v dĺžke takmer 10 kilometrov. Traťová rýchlosť na úseku po jeho obnove vzrastie na 140 kilometrov za hodinu, zvýši sa aj výkonnosť trate a bezpečnosť.

Investícia počas oboch etáp opráv zahŕňa rekonštrukciu koľají, nástupíšť na zastávke Jatov a súvisiacej infraštruktúry, ako aj trakčného vedenia pre rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu.

ZSSK zároveň predlžuje vedenie mimoriadnych vlakov na úseku Leopoldov - Hlohovec, ktoré na základe objednávky ministerstva dopravy zaviedla od apríla 2022.

„Pre plynulejšie cestovanie v lokalite Hlohovca, kde je naďalej uzavretý most ponad rieku Váh pre automobilovú dopravu, sa na základe objednávky MD SR v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom predlžuje posilnenie vlakovej dopravy na úseku Leopoldov - Hlohovec aj v období od 1. januára do 15. januára 2023,“ priblížil hovorca ZSSK. Na úseku Leopoldov - Hlohovec je mimoriadne zavedených deväť vlakov a posilnené sú tri vlaky.

Začiatok ďalšej etapy výstavby Terminálu integrovanej osobnej prepravy Trebišov spôsobí zmeny v železničnej doprave tiež od 9. januára s predpokladom do konca mája 2023. V stanici Trebišov bude vybudované dočasné provizórne nástupište pre nástup, resp. výstup cestujúcich o dĺžke zhruba 150 metrov.

Cestujúci budú pre nástup a výstup využívať pri všetkých vlakoch len toto jedno provizórne nástupište a pri rýchlikoch Zemplín aj s obmedzeniami.

💡
Železničná spoločnosť Slovensko mimoriadne mení grafikon, dôvodom sú výluky pre rekonštrukciu trate v okolí Nových Zámkov.

Komentáre

Najnovšie