Prejsť na obsah

Čaputová podpísala zmeny v zdravotníctve

Unsplash

Novela zohľadňuje nové stabilizačné príspevky či upravuje zisk zdravotných poisťovní.

BRATISLAVA 29. decembra (SITA) – Regulácia zisku zdravotných poisťovní či zmena v sociálnych a zdravotných odvodoch. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Parlament ju schválil 22. decembra.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zo stabilizačného príspevku sa nebudú platiť sociálne a zdravotné odvody. Zdravotnícki pracovníci tak v decembri a januári dostanú z 5-tisícového stabilizačného príspevku na účet 4 050 eur, zvyšných 950 eur im zamestnávateľ strhne ako preddavok na daň z príjmov.

Týka sa to zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby, ktorí do 19. decembra podpísali dohody o poskytnutí príspevku.

Do konca tohto roka by mali zdravotnícki pracovníci dostať na účet 2 500 eur. V januári im zamestnávateľ z celkovej sumy 5 000 eur strhne 950 eur na daň z príjmov a na účet tak v januári dostanú zvyšných 1 550 eur.

V rámci regulácie zisku zdravotných poisťovní ide o definovanie tzv. optimálneho výsledku hospodárenia, s ktorým bude vlastník zdravotnej poisťovne narábať tak ako doposiaľ podľa vlastného uváženia.

Ak zdravotná poisťovňa dosiahne vyšší ako optimálny hospodársky výsledok, sumu presahujúci optimálny hospodársky výsledok bude môcť použiť iba na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov.

Novela zákona obsahuje aj opatrenia, ktoré majú zabrániť podvodným prepoisteniam v rámci zdravotných poisťovní. Zároveň sa zavádza doposiaľ chýbajúci minimálny základ zamestnanca pre odvod poistného, a to vo výške životného minima pre jednu plnoletú osobu.

Ak by vypočítaný odvod poistného nedosiahol túto minimálnu výšku, zamestnanec by musel doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa. Táto povinnosť sa netýka detí, dôchodcov či iných poistencov štátu.

💡
Prezidentka podpísala novelu zmeny v zákone o zdravotných poisťovniach.

Komentáre

Najnovšie