Prejsť na obsah

Budúcnosť je zrejme naozaj blízko, Uber dnes predstavil svoje prvé vlastné samojazdiace auto

To o čom sa dlho povrávalo sa dnes naozaj stalo skutočnosťou. Uber ukázal svetu svoje prvé samojazdiace auto, ktoré môže znamenať významnú zmenu v mestskej doprave po celom svete.

Spoločnosť Uber na svojom blogu dnes zverejnila bližšie informácie o svojom dlho očakávanom autonómnom vozidle. To momentálne jazdí po americkom meste Pittsburgh v štáte Pennsylvania. Okoloidúcim môže pripomínať trochu auto nejakého superhrdinu avšak je to len prvé samojazdiace testovacie auto od ATC – Advanced Technologies Center, ktoré patrí Uberu.

Samotné auto taktiež nie je bežné ale šetrné k životnému prostrediu. Ide o hybridný Ford Fusion, ktorý aktuálne zbiera dáta pre mapové podklady a samozrejme testuje samojazdiace schopnosti. Keď je toto vozidlo v samojazdiacom móde, trénovaný šofér len monitoruje jednotlivé procesy zo sedadla vodiča. Uber ATC testovacie vozidlo nie je na prekvapenie ani nijako zamaskované, ako je to zvykom pri testovacích vozidlách. Je taktiež viditeľne vybavené radarmi, laserovými skenermi a kamerami s vysokým rozlíšením, ktoré detailne monitorujú okolie.

Uber ATC Ford Fusion

Testovanie autonómneho vozidla v reálnych podmienkach je podľa Uberu najdôležitejšou súčasťou vývoja samojazdiacej technológie. Tieto vozidlá majú potenciál zachrániť milióny životov a zlepšiť kvalitu života ľuďom po celom svete. Až 1,3 milióna ľudí na našej planéte totiž ročne zahynie pri autonehodách z čoho až 94% je spôsobených dôsledkom ľudského faktora. Práve táto technológia by toto mala zmeniť a odľahčiť mestskú premávku, priniesť bezpečnejšiu a dostupnejšiu dopravu a podstatne znížiť úmrtnosť na cestách. Práve toto je základným cieľom spoločnosti Uber, ktorá podľa vlastných slov, chce priniesť dostupnú dopravu všade a pre všetkých.

Aj keď je testovanie samojazdiacej technológie Uberu ešte len vo svojich začiatkoch, každý deň testovania prináša podľa Uberu ďalšie a ďalšie vylepšenia. Aktuálne sa v Uberi sústredia na úplné zdokonalenie technológie tak, aby bola bezpečná pre všetkých účastníkov cestnej premávky – chodcov, cyklistov aj ostatných šoférov. V testovaní autonómneho systému podporuje spoločnosť Uber aj samotné mesto Pittsburgh.

Uber ATC Pittsburgh

Starosta tohto amerického mesta William Peduto sa vyjadril: “Pittsburgh má bohatú inovačnú históriu. Teraz robíme ďalší krok dopredu, keďže sme sa stali domov Advanced Technologies Center spoločnosti Uber, kde najlepší svetoví inovátori pomáhajú vytvoriť budúcnosť dopravy. Sme radi, že si Uber vybral naše mesto ocele, keďže tu vyvíjajú technológie, ktoré ľuďom zlepšia život – od zvýšenej bezpečnosti na cestách, cez menej preplnenú dopravu až po efektívnejšie a inteligentnejšie mestá.“

Mesto Pittsburgh si však Uber nevybral náhodou. Môže za to hlavne množstvo inžinierskych talentov na svetovej úrovni a vynikajúce výskumné zariadenia. Uber tvrdí, že na test ich samojazdiaceho systému je Pittsburgh úplne ideálnym prostredím vďaka vysokému počtu rôznych typov ciest, dopravných opatrení a aj vďaka podmienkam počasia aké spoločnosť na testovanie potrebuje. Dlhá mestská história plná inovácií tak dnes pokračuje tvorbou budúcnosti dopravy. Kedy sa budeme môcť prvýkrát odviezť samojazdiacim Uberom známe zatiaľ nie je, ale už sa na tú chvíľu rozhodne tešíme! :)

Komentáre

Najnovšie