Prejsť na obsah

Bittó-Cigániková: vláda zmenou podporuje zlé hospodárenie VšZP

Unsplash

Poslankyňa upozornila, že zdravotná poisťovňa je jedna z najstratovejších štátnych firiem.

BRATISLAVA 9. decembra (SITA) – Strana SaS kritizuje pozmeňujúce návrhy v súvislosti s finančnou disciplínou VšZP. Zmeny, ktoré schválil zdravotnícky výbor sú podľa Jany Bittó Cigánikovej fatálne škodlivé.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ako ďalej uviedla na tlačovej besede, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) už nebude musieť pripravovať ozdravný plán, svoje hospodárenie bude vysvetľovať len raz ročne.

„Celý rok bude hospodáriť, ako chce, bude stačiť, keď jeden deň v roku bude hospodáriť dobre," povedala. Upozornila na to, že takýto pozmeňujúci návrh schválil výbor aj vďaka podpore od nezaradeného poslanca Miroslava Urbana (Republika).

Návrh, ktorý schválil zdravotnícky výbor, podľa Cigánikovej podporuje plytvanie vo VšZP. V súčasnosti má pritom podľa nej VšZP najhorší manažment od roku 2020, ktorý odvtedy priviedol poisťovňu do straty 330 miliónov eur. „Vláda podporuje zlé hospodárenie a dotuje ho," povedala.

Výbor tiež schválil obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. „Zisk zdravotných poisťovní obmedzili na jedno percento, oproti súčasnému návrhu, ktorý je teraz podaný, kde bol návrh jedno percento zisku a jedno percento navyše za tzv. kritéria kvality, ktoré majú dosah na kvalitu poskytovaných služieb pre poistencov," povedala Cigániková.

Kritériá kvality podľa nej spočívajú v tom, že poisťovne musia naplniť minimálnu sieť, či dodržať presne stanovené čakacie lehoty. „Schválili iba jedno percento zisku, ktoré poistencom nič neprináša. Jediné, čo môže priniesť, je hrozba žalôb od zdravotných poisťovní," zdôraznila.

Všetky tieto návrhy, ktoré podľa nej systémovo a fatálne zasahujú do zdravotníctva, schválil výbor bez medzirezortného pripomienkového konania.

Opozičná poslankyňa tvrdí, že žiadny zisk by bránil konkurencieschopnosti. „Mali by sme jeden štátny monopol s ešte horšou efektivitou, ako má teraz VšZP," povedala.

Zisky všetkých troch poisťovní pritom podľa nej tvoria len päť percent z celkových ziskov v zdravotníckom sektore. Upozornila na to, že VšZP je jedna z najstratovejších štátnych firiem na Slovensku.

💡
Pozmeňujúci návrh OĽaNO podporuje plytvanie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, tvrdí Bittó-Cigániková.

Komentáre

Najnovšie