Prejsť na obsah

Druhý deň najväčšieho startupového eventu v strednej Európe začal z ostra. A my sme opäť ako jediné slovenské médium boli pri tom! Po náročnej afterparty, ktorá zakončila prvý deň tohto fantastického podujatia sa ľudia zbierali pomalšie, ako deň predtým, avšak prišli zrejme všetci, lebo Hofburgský palác vo Viedni opäť praskal vo švíkoch. Opäť pri tom boli aj slovenskí chalani zo Sli.do, ktorí úspešné zastrešili svojim startupom aj druhý deň komunikácie medzi spíkrami a publikom v oboch festivalových sálach.

Z ostra začal druhý deň z dôvodu, že ho otváral Florian Gschwandtner a jeho bežecký startup Runtastic so svojou novou funkciou Story, ktorá robí behanie zaujímavejším. Runtastic spravil štvrtkové ráno zaujímavejšie skutočnými brazílskymi tanečnicami, ktoré rozprúdili svojimi pohybmi energiu vo väčšine publika. O čom nová funkcia Story je, si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Runtastic Story

Runtastic Story

Nasledoval Charles Adler, founder crowdfundingového portálu Kickstarter a Tom Hulme zo spoločnosti IDEO. Ich trištvrte hodinka na pódiu bola kvázi ich rozhovorom, avšak s tým, že sa na nich pozerali a počúvali ich stovky ľudí. Diváci sa mali možnosť dozvedieť aj zaujímavosti z Kickstarteru, napríklad najrýchlejšie získané 2 milióny dolárov vyzbieral za 10 hodín na svoj film režisér Rob Thomas a najväčšia vyzbieraná suma je 10,3 milióna dolárov pre startup Pebble, o ktorom si viac prečítate nižšie. Tom Hulme zakončil debatu ukľudnením prítomných, ktorí nemajú dokončenú vysokú školu s tým, že pre začínajúceho podnikateľa a foundera startupu to nie je vôbec dôležitá vec a že úspešným sa dá byť s určitosťou aj bez titulu. Fotografia nižšie s textom na obrazovke najlepšie vystihuje celú debatu týchto dvoch pánov.

Charles Adler z Kickstarter a Tom Hulme z IDEO

Charles Adler z Kickstarter a Tom Hulme z IDEO

Luc Julia zo Samsung Open Innovations následne predviedol, že aj v roku 2013 dokáže technika zradiť. Aplikácia, ktorú chcel predviesť sa totiž ani po niekoľko násobnom snažení sa o aktiváciu hlasom neuráčila spustiť a tak prešiel hneď na druhú vec, ktorá už fungovala o trošku lepšie a ktorá vďaka senzorom na tele monitoruje životné funkcie. Na jej ukážku si zvolil behanie po pódiu, čo vyzeralo celkom komicky, ale účel to splnilo, aj keď táto aplikácia ešte má svoje muchy, hlavne čo sa týka plynulosti zobrazovania a aktualizácie údajov.

Luc Julia zo Samsung Open Innovations

Luc Julia zo Samsung Open Innovations

A potom prišiel jeden z vrcholov Pioneers Festival 2013. Na pódiu sa zjavil Eric Migicovsky (áno, jeho priezvisko znie aj vyzerá celkom slovensky) zakladateľ startupu Pebble, ktorý predstavil PebbleWatch, čo sú hodinky spolupracujúce cez bluetooth so smartfónom. Eric priblížil príbeh tohto startupu, ktorý nebol vždy taký ružový ako dnes. Pebble bol v známom startup inkubátore Y combinator, kde dostal aj základnú investíciu vo výške 375 tisíc dolárov. Avšak ďalších investorov startup nepresvedčil.

Preto v apríli 2012, keď im na firemnom účte zostalo 60 dolárov sa rozhodli pre poslednú šancu a tou bol práve vyššie spomenutý crowdfundingový portál Charlesa Adlera Kickstarter. Na ňom určili cieľ vyzbierať za 5 týždňov 100 tisíc dolárov. Tento cieľ dosiahli už po dvoch hodinách od zverejnenia projektu na Kickstarteri, a za 6 dní mali vyzbieraných už 4,7 milióna dolárov. Po 5 týždňoch uzavrelo Pebble kampaň s vyzbieranými 10,3 miliónmi dolárov, čo je historicky najväčšia suma, vyzbieraná cez Kickstarter.

Eric Migicovsky predstavil aj funkcie PebbleWatch, medzi ktoré patria notifikácie a upozornenia zo smartfónu na obrazovke hodiniek, ovládanie hudby, športové využitie spojené s aplikáciami, ktoré sa dá využiť pri behaní, ale aj golfe a ďalších športoch a taktiež možnosť individualizácie, na základe výberu pozadia na hodinkách a možnosť vytvoriť si dokonca aj vlastné pozadie a nakoniec nemôžu chýbať ani nejaké tie hry. Ako Eric, tak aj jeho prezentácia boli veľmi zaujímavé a bude zaujímavé sledovať, ako sa Pebble popasuje s konkurenciou, ktorá je čím ďalej väčšia a čo nové nám v budúcnosti prinesie.

Eric Migicovsky a jeho Pebble

Eric Migicovsky a jeho Pebble

Ak pôjdete v budúcnosti v noci po ulici a nebude svietiť pouličné osvetlenie, už sa nemusíte báť tmy. Postará sa o to startup Glowing Plant Project, ktorý predstavil jeho co-founder Antony Evans. Pred pár rokmi by sme to ešte nazvali sci-fi, dnes je to realita. Jedná sa o látku, ktorá sa aplikuje na rastliny alebo stromy a vďaka následnej reakcii dokážu tieto rastliny a stromy vydávať zo svojich listov svetlo. Tým pádom by sme už na svietenie v budúcnosti nemuseli používať elektrinu a všetko by bolo ekologické. Čo poviete, nepripomína vám to Avatar? Semienka rastlín s touto látkou sa už dajú predobjednať, záujemcovia ich dostanú najskôr v septembri 2014 ale zaujímavé je, že podľa oficiálnej stránky projektu zaplatí záujemca z USA 50 dolárov a záujemca zo zvyšku sveta 100 050 dolárov. Nevieme či sa jedná o chybu alebo zámer, ale každopádne je to veľmi pozoruhodné:)

Antony Evans z Glowing Plant Project

Antony Evans z Glowing Plant Project

Následne porozprával holandský podnikateľ Bas Lansdorp o svojom projekte Mars One, ktorý má za cieľ vytvoriť na Marse ľudskú kolóniu do roku 2023. Tento projekt je veľmi ambiciózny ale je tu otázka, či je skutočne realizovateľný. Lansdorp k tomuto projektu prirovnal pristátie človeka na mesiaci a povedal, že podľa neho by išlo o najsledovanejší projekt (v televízii a na internete) v dejinách, ak by sa skutočne vydaril. Náklady pre štvorčlennú posádku pri jednosmernej ceste na Mars sú však 6 miliárd dolárov, preto je otázne, koľko ľudí by muselo tento projekt sledovať, aby bol aj ziskový. Uvidíme teda, čo prinesie najbližších 10 rokov.

Bas Lansdorp a jeho Mars One

Bas Lansdorp a jeho Mars One

Nasledovalo očakávané veľké finále startupovej súťaže Pioneers Startup Challenge 2013, o ktorom sa dozviete viac v reportáži venovanej len tomuto bodu programu už budúci týždeň!

Nasledovala jedna z top prezentácií celého festivalu. Európska premiéra projektu MYO od kanadského Thalmic Labs. Títo traja 23 roční chalani vymysleli komplexný ovládač zložený z viacerých senzorov, ktorý sa umiestni na predlaktie a je ním možné vďaka pohybom ruky ovládať naozaj takmer všetko. O veľkom potenciáli ich projektu aj ich v účasť v Y Combinatore , kde boli označení za jeden z top startupov a investori do nich vložili 14,5 milióna dolárov. Posilnili aj svoj tím, keď sa k ním pridali dvaja vysoko postavení manažéri z BlackBerry. V predpredaji sa dá MYO objednať za 149 dolárov.

Thalmic Labs a ich MYO

Thalmic Labs a ich MYO

Na ukážku ovládali v celej veľkej sále Hofburgského paláca pohybmi zápästia svetlá, ktoré svietili zo strany na stranu, za čo si vyslúžili veľký aplauz. Ten najväčší aplauz však prišiel na konci ich prezentácie, ktorú zakončili fantastickým videom, ktoré dokazuje potenciál projektu, ktorý sa dá využiť naozaj takmer v každej oblasti. Toto video si môžete pozrieť nižšie práve teraz aj vy!

Peter Platzer, CEO spoločnosti Nanosatisfi bol posledným spíkrom na pódiu tohtoročného Pioneers Festival 2013. Odprezentoval svoj startup s personálnymi minisatelitmi, ktoré predávajú za 250 dolárov. Je to niečo ako autíčko na ovládanie, len ho ovládate cez internet, lieta na obežnej dráhe a má aj zopár experimentálnych funkcií naviac:)

Peter Platzer z Nanosatisfi

Peter Platzer z Nanosatisfi

Celý program Pioneers Festival 2013 zakončilo vyhlásenie víťaza súťaže Pioneers Startup Challenge 2013, ktorú vyhral chorvátsky startup BabyWatch. Viac o tomto startupe a aj ostatných finalistoch sa dozviete v už spomínanom budúco týždňovom článku, ktorý sa zameria na túto veľkú startupovú súťaž!

Víťaz Pioneers Startup Challenge sa stal chorvátsky startup BabyWatch

Víťaz Pioneers Startup Challenge sa stal chorvátsky startup BabyWatch

Nasledovala gratulácia víťaznému startupu a potom už len rozlúčka a poďakovanie organizátorov k publiku a po veľkom záverečnom potlesku sa väčšina obecenstva presunula oficiálnu Halloweensku afterparty. Tá sa odohrávala do skorých ranných hodín v čarovných obrovských priestoroch viedenských katakomb v klube Elysium.

Koniec Pioneers Festival 2013

Koniec Pioneers Festival 2013

Pioneers Festival 2013 je za nami a organizátori už stihli oznámiť, že budúci ročník bude ešte lepší, čo je ťažko predstaviteľné a uveriteľné, ale keď bude minimálne tak dobrý, ako bol tento ročník, tak to určite bude stáť za to! Dúfajme už len, že sa na ďalšom ročníku zúčastní viac Slovákov (nie len návštevníci ale aj startupy v súťaži Pioneers Startup Challenge 2014), pretože to máme zo všetkých okolitých krajín najbližšie a na Slovensku zrejme takýto event v najbližších desiatkach rokov nebudeme mať možnosť vzhliadnuť. Dopomôcť by tomu mohli aj spoločnosti, ktoré by sa mohli inšpirovať inými krajinami a vyslať na toto podujatie aj slovenský startup bus. Veríme, že sa na Pioneers Festival 2014 uvidíme čo v najväčšom počte! Startupman tam bude určite:)

Startupman na Pioneers Festival 2013

Komentáre

Najnovšie