Prejsť na obsah

Hyperloop Elona Muska možno príde na Slovensko, z Bratislavy do Viedne len za 8 minút!

Len pred malou chvíľou sa k nám dostala veľmi šokujúca správa. V Bratislave a možno aj v Košiciach sa zmení doprava ako sme ju poznali doteraz. Na Slovensko totižto mieri startup vizionára Elona Muska Hyperloop!

Už ste o tom zrejme počuli, Hyperloop má byť pozemná expresná doprava budúcnosti. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT), za ideou ktorej je známy majiteľ automobilky Tesla Motors a spoločnosti na vesmírne lety SpaceX Elon Musk, chce v blízkej budúcnosti spojiť mestá Los Angeles a San Francisco, medzi ktorými by mala preprava trvať len 30 minút, keďže maximálna rýchlosť systému by mala dosahovať až viac ako 1200 kilometrov za hodinu (760 míľ za hodinu).

Hyperloop Elon Musk

Šéf spoločnosti HTT Dirk Alhborn sa najnovšie vybral na cestu po svete, kde hľadá vlády v jednotlivých krajinách, ktoré by boli otvorené spolupráci so spoločnosťou Hyperloop a podľa portálu The Verge, Alhborn v Bratislave našiel to čo hľadal. Spoločnosť totižto oznámila, že sa so Slovenskom dohodla na možnosti vybudovať Hyperloop na Slovensku.

Minister hospodárstva Vazil Hudák po strenutí s Alhbornom povedal: “Takýto dopravný systém by predefinoval koncept dochádzania a zintenzívnil cezhraničnú spoluprácu v Európe.“

hyperloop rychlosť

COO spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Bibop Gresta sa vyjadril, že Hyperloop v regióne strednej Európy dáva zmysel aj kvôli jeho dopravnej histórií, keďže prvý podzemný vlak začal premávať práve v Budapešti a medzi Bratislavou a Viedňou bola historicky prvá elektrifikovaná vlaková trať. “Slovensko pokračuje v potvrdzovaní svojej pozície jednej z krajín, ktoré myslia najviac smerom do budúcnosti, o čom svedčí aj prijímanie inovácií, akou je napríklad aj Hyperloop“, dodal Gresta.

Musk predstavil svetu koncept pozemnej prepravy budúcnosti ešte v auguste 2013. V tomto roku by sa mali v Kalifornii začať prvé testy systému Hyperloop. Musk taktiež plánuje v budúcnosti prepojiť týmto systémom množstvo amerických miest, ako môžete vidieť na grafike nižšie. Hlavnými výhodami Hyperloopu je rýchlosť vyššia, ako majú bežné lietadlá, vďaka čomu bude preprava rýchlejšia a taktiež odpadne aj potreba skoršieho príchodu na letisko a následné kontroly, ktorým sa pri cestovaní lietadlom vyhnúť nedá.

Očakávaná cena Hyperloopu je však závratná a je zatiaľ otázne, kto by celý systém na Slovensku financoval. Predpokladaná cena modelu len pre pasažierov je na úrovni 6 miliárd dolárov a predpokladaná cena väčšieho modelu, ktorý by mohol prepravovať aj väčší náklad, by sa mala pohybovať okolo 7,5 miliardy dolárov.

hyperloop usa

Hyperloop hliníkové kapsule, ktoré by sa mali obrovskou rýchlosťou pohybovať vo vákuu, by mali v príde zrealizovania spojiť Bratislavu s Viedňou a Budapešťou a spomína sa aj možnosť spojenia s Košicami. A o tom, že je to naozaj expresná doprava svedčí, že z Bratislavy do Viedne by trvala cesta len 8 minút. Teda kratšie ako väčšina ľudí cestuje MHD z práce domov. Boli by ste radi, keby sme naozaj mali v dohľadnej dobe Hyperloop na Slovensku? :)

Komentáre

Najnovšie