Prejsť na obsah

11 predpokladov potrebných pre úspešný startup - časť 1.

Startupy sú často nevyspytateľné a sami founderi idú často cestou do neznáma. Preto tí z vás, ktorí si chcú založiť vlastný startup by určite mali už dopredu rátať s komplikáciami, neistotou a problémami s nimi spojenými. Prechádzka ružovou záhradou je to možno v amerických filmoch.

V priemere je až 9 z 10 startupov odsúdených na zánik alebo maximálne na prežívanie a zvyšné, schopné uspieť sú tie, ktoré vystihujú vlastnosti uvedené nižšie. Tieto predpoklady sú hlboko zakorenené v charaktere úspešných podnikateľov.

1) Vízia

Dobre definovaná vízia je určitá zručnosť alebo dar, ktorý potrebuje každý líder spoločnosti, aby sa mu podarilo prekročiť cieľovú čiaru. Tá býva hlavnou hnacou silou k úspechu a bude slúžiť ako kompas v ťažkých časoch. Startup si musíte už od začiatku predstavovať ako speňaženú hodnotu.

2) Rýchlosť

Dostať sa na výslnie tak rýchlo ako sa len dá je jedným z hlavných dôvodov, prečo sú startupy ako stvorené na dosahovanie cieľov. Práve rýchlosť je element, ktorý ich odlišuje – ich prevádzku je možné spustiť na určitý čas alebo ich vývinom predbehnúť konkurenciu. Pri vývine produktu je nemožné spomaliť pracovné tempo, ale pracovať tak veľa ako je pre úspešné uvedenie na trh potrebné. Najproduktívnejší ľudia sú tí, ktorí robia väčšinu svojho voľného času – rýchlo a efektívne. Čím rýchlejšie robíte chyby, tým rýchlejšie sa z nich poučíte a o to skôr máte šancu vylepšiť všetky detaily.

3) Rozpočet

Startup je schopný využívať financie efektívne aj z toho mála, čo má. Každý vývoj by mal byť sprevádzaný pevne stanoveným rozpočtom a obkľukou od zbytočných nákladov. Je dôležité vedieť, čo firma k dosiahnutiu cieľa potrebuje a rozpočet stanoviť zodpovedajúcim spôsobom. Obmedzené zdroje a limitovaný čas znamenajú podnikateľskú schopnosť zvládnuť viac s menej prostriedkami.

4) Sociálne zručnosti

Networking je ďalšou podmienkou pre úspech. Mať známosti silných a vplyvných ľudí v podnikaní je na nezaplatenie aj v tomto prípade a môže otvoriť dvere k partnerstvu či investorom v New Yorku. Skvelé a úspešné startupy majú vynikajúceho generálneho riaditeľa, ktorý je schopný nájsť si cestu do akejkoľvek organizácie. Na druhej strane, startupoví vodcovia musia inšpirovať ľudí a dať im dôvod, aby sa snažili a verili im aj napriek neistej ceste, nutnému obetovaniu sa a to aj za predpokladu počiatočného nižšieho platu alebo nezvyčajnej pracovnej doby.

5) Disciplína

Disciplína začína sebaovládaním a je dobrovoľným produktom silného osobnostného stupňa. Bez disciplíny sa startupom nemôže dariť, aj keď sa situačne nachádza v tej najlepšej ekonomike. Disciplína vedie k predpokladu pozitívnej pracovnej morálky a pracovná morálka vedie k vývinu produktu efektívnejšie a účinnejšie. Nemenej dôležité je, aby všetci členovia tímu pracovali vyrovnane a ťahali za jeden povraz až do cieľa.

Komentáre

Najnovšie