Prejsť na obsah

Zaznamenali sme najvyšší rast cien za posledných vyše dvadsať rokov

Unsplash

Inflácia podľa Štatistického úradu SR dosiahla 15,1 percenta.

BRATISLAVA 16. decembra (SITA) – Slovensko zažíva najvyššiu infláciu od začiatku milénia. Dnes to potvrdili aj najnovšie  údaje o harmonizovanej inflácii.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V novembri medziročná miera rastu cien meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla podľa Štatistického úradu SR 15,1 %.

V októbri to bolo 14,5 %. Ide o mierne nižší rast cien oproti národnej metodike spred niekoľkých dní. Tá hovorí o novembrovom medziročnom raste spotrebiteľských cien na Slovensku o 15,4 %.

Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla v novembri 1 %. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch na medzimesačné zvýšenie cenovej hladiny najviac vplývalo zvýšenie cien v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré zodpovedalo za takmer polovicu celkového medzimesačného rastu cien.

Kladný príspevok celého odboru predstavoval 0,48 percentuálneho bodu z celkovej medzimesačnej inflácie. Druhý najvýraznejší vplyv na rast cien v novembri v porovnaní s októbrom mal odbor nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti s kladným príspevkom 0,11 bodu.

💡
Máme najvyššiu infláciu za posledných vyše 20 rokov. V novembri dosiahla výšku 15,1 percenta.

Komentáre

Najnovšie