Hromadné prepúšťanie sa môže dotknúť tisícov ľudí, varujú podniky.
BRATISLAVA 8. decembra (SITA) – Likvidácia pracovných miest a skokový nárast nezamestnanosti. K tomu môže viesť opätovné naviazanie príplatkov za prácu v neštandardnom čase na minimálnu mzdu.
Ďalšie zvyšovanie nákladov v čase energetickej a inflačnej krízy totiž podľa nich spôsobí, že podniky nebudú schopné udržať svojich zamestnancov. Hromadné prepúšťanie sa môže dotknúť tisícov ľudí vo všetkých regiónoch, a to vrátane najohrozenejších nízkopríjmových pracovníkov.
V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Klub 500 a Združenie miest a obcí Slovenska.
Z každého zvýšeného eura, ktoré v zmysle novely Zákonníka práce firma pošle svojmu zamestnancovi, sa podľa zamestnávateľov až 52 percent vráti štátu vo forme daní a odvodov. „Príplatky sa pritom na konci dňa premietnu do vyšších cien tovarov a služieb, ktoré budú musieť zaplatiť všetci - študentami počnúc a dôchodcami končiac, hoci práve tieto najviac zraniteľné skupiny ľudí príplatky ani nedostanú," upozorňujú.
Príplatky sa podľa zamestnávateľov budú musieť zároveň premietnuť do zvýšených poplatkov za odpady, zvýšených nákladov na verejnú dopravu, poplatkov za sociálne služby, ale aj napríklad na zvýšené náklady na činnosť mestských a obecných polícií.
Poslanci podľa zamestnávateľov pred prosperitou Slovenska uprednostňujú lacný populizmus a zbieranie volebných hlasov. Zvýšenie nákladov firiem cez "rozmrazenie" príplatkov bez akéhokoľvek rozumného odôvodnenia a diskusie považujú za vrcholne nezodpovedný hazard s celou ekonomikou a budúcnosťou Slovenska.
Poslanecká novela podľa zamestnávateľov hrubo porušila sociálny dialóg, v rámci ktorého sa tento rok zamestnávatelia a odbory historicky prvýkrát dohodli na výške minimálnej mzdy i ponechaní príplatkov na úrovni roku 2021.
Príplatky, ktoré sú v súčasnosti v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, sa od začiatku júna budúceho roka opätovne naviažu na minimálnu mzdu. Vyplýva to z novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Martina Nemkyho a Borisa Suska, ktorú v stredu schválil parlament. Za opozičnú novelu pracovného kódexu hlasovalo 110 zo 137 prítomných poslancov.