Prejsť na obsah

Výrobcovia áut kritizujú EÚ. Chcú viac nabíjacích staníc a vodíka

Unsplash

Od EÚ to žiadajú organizácie Hydrogen Europe a Európske združenie výrobcov automobilov.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Európska únia by mala mať ambicióznejšie plány na rozvoj infraštruktúry pre alternatívne palivá. Kritika výrobcov áut sa pritom netýka iba výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily ale po novom aj vodíkových čerpacích staníc.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vyplýva to zo spoločného stanoviska organizácie Hydrogen Europe a Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Členské štáty by podľa nich mali ukázať potrebné ambície na rozmiestnenie vodíkových čerpacích staníc a podporovať minimálne národné ciele stanovené Európskym parlamentom.

Tými sú jedna vodíková čerpacia stanica každých 100 kilometrov v základnej aj komplexnej sieti TEN-T, aspoň jeden 700 barový dávkovač na každej čerpacej stanici vodíka, ďalej jedna vodíková čerpacia stanica na kvapalný vodík každých 400 kilometrov a aspoň jedna vodíková čerpacia stanica v každom mestskom uzle.

Infraštruktúra na základnej sieti a v mestských uzloch by pritom mala byť zavedená do konca roku 2027.

„Nedávne oznámenia niekoľkých výrobcov vozidiel naznačujú, že do konca desaťročia bude v Európe v prevádzke približne 50 000 ťažkých úžitkových vozidiel na vodíkový pohon," konštatuje Hydrogen Europe. Podmienkou však je, aby boli stanovené rámcové podmienky a infraštruktúra na tankovanie.

Hydrogen Europe je európske združenie zastupujúce záujmy vodíkového priemyslu. Má viac ako 400 členov a zahŕňa celý hodnotový reťazec európskeho ekosystému vodíka a palivových článkov.

💡
Automobilové organizácie tlačia na EÚ, aby urýchlila zavádzanie vodíka a nabíjacích staníc.

Komentáre

Najnovšie