Prejsť na obsah

Všetko naokolo nás podlieha zmenám. To, čo je teraz „in“ už v budúcnosti byť nemusí. Platí to aj v gastrobiznise.  Blíži sa Mentors‘ Night, ktorá si tentokrát posvieti na gastronómiu a preto by Vám nemali ujsť trendy, ktoré v nej tento rok dominujú.

Prinášame niekoľko z nich:

1. Umelé prísady. Nepriateľ č.1
Dnes oveľa viac dávame záležať  na zdravých a kvalitných potravinách. Snažíme sa v čo najväčšej miere konzumovať prírodné a menej spracované jedlá, čo núti reštaurácie variť bez umelých prísad. Môže sa zdať, že je okolo toho veľký boom a už dnes nemáme problém nájsť bio raw vegánske( a môžeme ďalej pokračovať :D) reštaurácie, vychádzajú rôzne články, ktoré sa nás snažia naviesť na čo najlepšiu životosprávu a to všetko v nás podnecuje zamyslieť sa nad tým, čo konzumujeme a ako si dať záležať na kvalitnej životospráve.

2. Byť Eco nie je len byť IN
Každý deň sami znehodnotíme obrovské množstvo potravín, ktoré mohli byť skonzumované. Sme zodpovední za to, akým množstvom jedla plytváme a aká obrovská časť  končí v odpadkoch. Len v Európe sa podľa odhadov zlikviduje 89 miliónov tón potravín ročne. A to všetko vo veľkej miere ovplyvňuje to, čo konzumujeme a pripravujeme. Tak ak ani tebe nie je naša planéta ukradnutá, pojedz všetko čo ti mamina pripraví ;)

3. Technológie menia spôsob stravovania
Nové technológie majú veľký dopad aj na spôsob stravovania. Od „múdrych kuchýň“ , ktoré nám môžu intuitívne vytvoriť menu z prísad, ktoré máme poruke alebo rôzne obrazové aplikácie, ktoré dokážu posúdiť nutričnú hodnotu potravín, ktorú stačí jednoducho nasnímať. Vieme si pomocou aplikácie objednať jedlo a cez pár kliknutí vieme dovezené jedlo okamžite ohodnotiť, vďaka čomu reštaurácie dostanú okamžitý feedback.

delicious-beef-steak-on-woo

4. Vzostup flexitariánov
Ide o ľudí, ktorí ešte nie sú pripravení viesť  plne vegetariánsky životný štýl. To znamená, že aj naďalej konzumujú mäso, no v obmedzenej miere. Niektorí z nich sa aspoň snažia jesť mäso, ktoré pochádza z bio fariem.

5. Spracovávanie prirodzenou cestou
Ide o proces spracovávania potravín prirodzeným spôsobom. Využívajú sa praktiky, ktoré fungujú po celé stáročia. Do popredia sa dostávajú potraviny, ktoré nie sú technologicky spracované, rafinované či zafarbené. Potraviny, ktoré kým sa k nám dostanú, nestrávia veľa času v nejakej továrni. Preto veríme, že aj ty vieš čo je dobré a dáš si záležať na zdravých a prirodzených  potravinách.

6.Malí hráči, no silné vízie
Veľké firmy zvykli mať niekoľko hlavných konkurentov, teraz ich však ohrozujú stovky menších. Malé podniky v oblasti gastronómie dokážu svoje myšlienky a nápady aplikovať oveľa rýchlejšie ako tie väčšie. Preto by si z tých menších mohli brať príklad a inšpirovať sa.

7. Smartfóny
Bez smarfónu v jednej ruke a vidličky či lyžičky v druhej ruke si už pravdepodobne nevieme predstaviť žiadny obed alebo večeru. Na jednej strane sme časovo zaneprázdnení a vyžaduje sa od nás okamžitá reakcia. Na druhej strane  pokiaľ si svoje umelecké dielo na tanieri nezdokumentuješ a nepostneš na instagram, tak ako by si ani nejedol.

8. Štítky
Viac ako inokedy sú výrobcovia nútení uvádzať prísady, ktoré boli použité pri výrobe produktov. Preto sa už výrobcovia  snažia vo väčšine prípadov používať  ingrediencie, ktoré sú v pôvodnom stave, nerafinované, minimálne spracované a nie sú geneticky modifikované. Všetky tieto informácie by nám už mali byť čo najlepšie dostupné.

mentors_cover_final2

Ak sa aj ty pohybuješ v gastronómii a hľadáš niekoho, kto by ti poskytol svoje cenné know-how, prihlás sa do 15.7 na Mentors‘ Night: Gastro, kde môžeš získať profesionálneho mentora pre svoj projekt.

Prihlásiť sa môžeš priamo TU.

Zdroj: Global food forums

Komentáre

Najnovšie