Prejsť na obsah

VIDEO: Takto vyzerá zloženie Rubikovej kocky za 1 sekundu!

Z času na čas sa objaví nový rekord v skladaní známej farebnej Rubikovej kocky. Túto kocku, ktorú sa niektorým nepodarilo doposiaľ správne poskladať ani bez časového limitu, sa teraz podarilo zložiť za jednu sekundu – robotovi.

Najkratší oficiálny čas, za ktorú dokázal človek zložiť Rubikovu kocku je 4,9 sekundy, čo je naozaj neuveriteľný čas. O tom, že dnes už na robotov ľudia po niektorých stránkach ale strácajú svedčí aj fakt, že doposiaľ najrýchlejšie bola Rubikova kocka zložená robotom za 2,39 sekundy, čo je menej ako polovica času z aktuálneho ľudského rekordu.

Softvéroví inžinieri Jay Flatland a Paul Rose však zložili robota, ktorý používa štyri webkamery na zistenie stavu zloženia jednotlivých strán kocky. Tieto údaje sú následne prenášané do počítača, ktorý následne malými motorčekmi namontovanými na ráme zhotovenom v 3D tlačiarni dokáže kockou bleskovo manipulovať. Výsledkom je svetový rekord v podobe času 1,019 sekundy.

Tento čas, rovnako ako video nižšie je naozaj neuveriteľné a len naznačuje, kde sa už robotika v tejto dobe nachádza. Rekord však ešte stále čaká na oficiálne potvrdenie Guinessovou knihou rekordov. Je otázne, kedy bude tento rekord prekonaný, zrejme to však tak skoro nebude :)

Zdroj: IFLScience.com

Komentáre

Najnovšie