Prejsť na obsah

VIDEO: Ako môže šesť 17 gramových robotických mravcov dokázať potiahnuť 1,8 tonové auto?

Robotika a celkovo technologické odvetvie napreduje každým jedným dňom. Svedčia o tom neustále nové technologické vychytávky alebo novinky zo sveta robotiky, ktorá je už neoddeliteľnou súčasťou našej budúcnosti.

Takouto novinkou je aj pokus, ktorý sa podaril na kalifornskej Stanford University. Vedci tu vyvinuli 17 gramové mravčie miniroboty microTug, ktoré dokážu vyvinúť obrovskú silu. 6 týchto malých robotov totiž dokáže potiahnuť auto s hmotnosťou 1800 kilogramov, čoho ekvivalentom by mohlo byť 6 ľudí ťahajúcich parížsku Eiffelovku. Ako uvádza portál Wired, tomuto pokusu predchádzalo vytvorenie jedného takéhoto minirobota, ktorý dokázal potiahnuť 2000 krát ťažší náklad ako je on sám.

Vedec z výskumného laboratória na Stanfordskej univerzite David Christensen povedal, že inšpiráciou pre ich roboty bola tímová práca skutočných mravcov, ktoré dokážu spojiť sily k presunutiu veľkých predmetov. “Keď vezmeme do úvahy dynamiku celého tímu a nie len jednotlivcov, máme možnosť vybudovať tím našich robotov microTug, ktoré sú podobne ako mravce super silné a dokážu pracovať ako tím“, dodal Christensen.

Miniroboty sa dokážu ako rýchlo pohybovať, tak aj mať vysokú priľnavosť použitím adhezív, vďaka ktorej dokážu vyvinúť silu na potiahnutie omnoho vyššej hmotnosti, ako majú oni sami. Vysoká priľnavosť umožňuje použitie microTug robotov aj na akýkoľvek iný účel. Celý tento výskum bude stanfordskými vývojármi oficiálne predstavený v máji na medzinárodnej robotickej konferencii v Štokholme. Je úžasné vidieť, ako sa dokáže moderná robotika v 21. storočí stále inšpirovať princípmi zvieracej ríše! :)

Komentáre

Najnovšie