Prejsť na obsah

VIDEO: Hackerom sa podarilo na diaľku ovládať, zastaviť a zhodiť do priekopy bežné auto!

Dnešné autá sú prešpikované technikou. Ako väčšinu iných strojov dnešnej doby, aj o dnešných autách môžeme povedať, že ich riadia počítače, aj keď tie ešte väčšinou riadia ľudia, ktorí sú určení na ich obsluhu. Čo sa však stane, keď sa k riadeniu týchto strojov dostanú na diaľku nepovolané osoby? Môže to skončiť všelijako, a keď kvôli cudziemu zásahu nedokážete svoje vozidlo zastaviť, tak aj tragicky.

Bez akejkoľvek manipulácie s autom alebo hesla sa dostali dvaja hackeri k plnej kontrole auta na diaľnici. Celý počin bol však našťastie riadený. Andy Greenberg z Wired sa totižto spojil s dvoma odborníkmi na internetovú bezpečnosť a bezpečnosť automobilov. Charlie Miller a Chris Valasek dokázali ovládnuť nový Jeep Cherokee, ktorý šoféroval sám Greenberg a to len vďaka internetu a softvéru, ktorý za posledný rok vytvorili. Najskôr začali len s ovládaním klimatizácie, rádia, a predných stieračov a ostrekovačov. Avšak potom pritvrdili.

Jeep Cherokee bez bŕzd

Hackeri dokázali na diaľku znefunkčniť prevodovku, odpojiť motor a zaradiť neutrál, čím sa auto stalo nepojazdným. Čo je znepokojivé, dokázali sa dostať aj k funkčnosti bŕzd, ktoré ale pre bezpečnosť samotného Greenberga otestovali až neskôr, kde Jeep vošiel kvôli nefunkčným brzdám až do priekopy. Greenberg musel hackerom zavolať, aby ovládanie jeho auta ukončili, aby sa vôbec dokázal dostať naspäť. Dôležitý a zároveň veľmi nebezpečný je fakt, že takýto útok sa môže stať každému šoférovi novšieho auta z koncernu Chrysler, ktoré je napojené na internet prostredníctvom systému UConnect. Tu si môžete pozrieť celé video z hackerského testu.

Tento systém je prakticky bezpečnostne nechránený a keďže a pripája aj na rôzne Wifi hotspoty, riziko je skutočne útoku je skutočne vysoké. A ohrozených je takmer pol milióna áut s týmto systémom. Okrem vyššie spomenutých obmedzení dokážu však hackeri sledovať napadnuté vozidlo cez GPS a dokonca aj odpočúvať rozhovory prebiehajúce v aute, poprípade posielať obrázky na displej na palubnej doske. V tomto prípade sa všetko skončilo našťastie v poriadku, pretože išlo len o test. A ten ukázal, že v bezpečnosti automobilov sú veľké medzery. Avšak koncern Chrysler určite už teraz pracuje na oprave systému UConnect, aby majitelia áut s týmto systémom nemuseli mať strach sadnúť si do svojho auta.

 

Komentáre

Najnovšie