Prejsť na obsah

VIDEO: Budúcnosť podľa Muska je tu, Tesla Model S už dokáže jazdiť sama s autopilotom

Len nedávno predstavil Elon Musk nový model automobilky Tesla Motors s označením Model X. Odvčera však už funguje aj iná, dlho očakávaná funkcia v Modeli S.

O pláne zabudovať autopilota do Modelu S informoval Elon Musk už dávnejšie. Včera sa však táto vychytávka stala realitou. Ako informuje portál Business Insider, Do novších Modelov S sa dostane vďaka aktualizácii softvéru na verziu 7.0. „Majiteľov našich áut v tejto úvodnej fáze zatiaľ upozorňujeme, aby pre prípad istoty držali ruky na volante“, povedal šéf spoločnosti Tesla Motors Elon Musk na tlačovej konferencii. „Z dlhodobého hľadiska ľudia určite nebudú musieť mať ruky na volante a možno tam už žiadny volant ani pedále nebudú“, dodal Musk.

Autopilot dokáže s Modelom S spoľahlivo zatáčať vo svojom pruhu, prechádzať do vedľajších pruhov len vďaka spusteniu blinkra a udržiavať vhodnú rýchlosť vďaka tempomatu vnímajúcemu okolie. Autopilot dokáže aj vyhľadávať voľné parkovacie miesta a upozorní šoféra, keď nejaké nájde. Na povel šoféra potom dokáže samo zaparkovať a to aj pozdĺžne. Nový systém v Modeli S sa postupne taktiež dokáže učiť a zlepšovať vďaka získaným dátam. Autopilota môže Model S používať zatiaľ len v USA, v Európe a Ázii by to malo byť čoskoro v závislosti od povolenia regulačných úradov.

Tesla Autopilot monitor

Zhruba pred rokom začala Tesla svoje Modely S vybavovať radarmi, kamerami, ultrazvukovými senzormi a ďalšími zariadeniami, potrebnými na použitie autopilotného systému. Dôležitou súčasťou je aj GPS s vlastným mapovým systémom s vysokým rozlíšením od Tesly, ktorý dokáže zobrazovať jednotlivé prúdy na cestách a taktiež ďalšie informácie o konkrétnych cestách. Toto vybavenie má však aj nový Model X, takže v dohľadnej dobe by mali mať autopilota k dispozícii aj majitelia tejto novinky. Nižšie si môžete pozrieť video od portálu TechCrunch z testu nového systému.

V najbližšej aktualizácií 7.1 by už mal Model S vedieť zaparkovať úplne sám. Vodič teda vystúpi pri vchode, auto pôjde samo zaparkovať do garáže a následne pri odchode príde po majiteľa. Sci-fi? Nie, blízka realita od vizionára Elona Muska! Model S síce zatiaľ nedokáže jazdiť úplne sám, to sa však podľa Muska tiež v blízkej budúcnosti zmení. Zmeny potrebuje hlavne legislatíva, aby autá mohli legálne jazdiť úplne samé. Zatiaľ však Model S touto novinkou svojim majiteľom uľahčí bežný život a taktiež by ich mal chrániť pred prípadným spôsobením dopravnej nehody. Google by sa tak mal so svojim úplne samojazdiacim malým autíčkom, ktoré už dlhšie testuje, mať na pozore.

 

Komentáre

Najnovšie