Prejsť na obsah

Aktualizované: Veľká hanba pred zákazníkmi a smutný koniec globálnej startupovej nádeje zo Slovenska!

!Všetky aktualizácie týkajúce sa Goldee nájdete dole v článku!

Koľko to bolo slávy. Konečne startup spod Tatier, ktorý to mohol dotiahnuť na svetovú úroveň. Ale len mohol. Všetko to vyzeralo až veľmi nádejne, avšak potom prišli problémy, ktorý tento košický startup neustál. Goldee podľa najnovších informácií skončilo. Aj keď sa nejedná o spoločnosťou potvrdené informácie, keďže spoločnosť už mesiac s nikým nekomunikuje, viacero vecí nasvedčuje tomu, že je to naozaj tak a Slovensko zažíva bohužiaľ veľkú hanbu, keďže projekt s globálnymi ambíciami nedodržal to, čo svojim zákazníkom sľúbil.

Pozrime sa na to, čo je známe. Goldee cielil svoj produkt inteligentného osvetlenia hlavne pre americký trh, ktorý mal byť hlavnou kúpnou silou. Takto pred rokom bolo Goldee vo fáze crowdfundingu, nerozhodlo sa však ani pre jednu z dvoch najbežnejších veľkých crowdfundingových možností – Kickstarter alebo Indiegogo. Namiesto toho sa rozhodli zbierať peniaze prostredníctvom predpredaja zariadení Goldee cez vlastnú stránku. Suma v predpredaji počas kampane sa pohybovala od 249 dolárov až po 1800 dolárov. V kampani, ktorú odštartovali 26.11.2013 a trvala 25 dní vyzbierali takmer 200 tisíc dolárov, pričom ich cieľom bola polovica tejto sumy, čo sa samozrejme bralo ako úspech. Po kampani bolo možné Goldee predobjednať aj naďalej, ale cena bola o 100 dolárov vyššia. Doručenie Goldee Light Controlerov a všetkých predobjednaných produktov, vrátane špeciálnych žiaroviek LIFX, bolo stanovené na leto 2014. Ako malo Goldee fungovať si môžete pozrieť vo veľmi peknom videu, ktoré sa tímu naozaj podarilo a ktorému taktiež vďačili za to, že sa o Goldee takto pred rokom dosť hovorilo a písalo.

Od ukončenia kampane však už moc Goldee nekomunikovalo, a to hlavne ani s ľuďmi, ktorí im dali v predpredaji svoje peniaze a dôveru. 13.6.2014 pridal CEO Goldee Tomáš Baran na stránku príspevok, kde oznámil viacero vecí. Prvou bolo, že čas doručenia zariadení sa predĺži. Z leta 2014 sa stal rok 2015. Z textu však vyplynulo, že v tom čase ešte nebol hotový ani prototyp, nieto naštartovaná masová produkcia. Okrem toho Tomáš oznámil vyhodenie technologického šéfa, teda CTO, ktorý údajne mohol za to, že sa neskoro reagovalo na vzniknuté komplikácie vo vývoji. Taktiež uviedol, že keďže dávajú všetky prostriedky do vývoja, nemôžu zákazníkom poskytnúť žiadnu kompenzáciu za oneskorenie. Oznámil aj presun pripravovanej masovej výroby z Číny do Európy, konkrétne na Slovensko, kde sa mal Goldee Light Controller vyrábať. Tieto informácie vzbudili nevôľu u niektorých ľudí, ktorí dali za Goldee v predpredaji nemalé peniaze a stále na svoj produkt čakali. Celý príspevok Tomáša Barana z júna 2014 nájdete TU.

Goldee bad news

Poďme teraz k informáciám, ktoré má Startupers.sk exkluzívne k dispozícii a ktoré sa postupne vynárajú. Tie v kontexte s už skôr zverejnenými informáciami skutočne dávajú zmysel. Po ukončení kampane sa tím Goldee rozrástol až na niekoľko desiatok ľudí, ktorí na tomto projekte či už interne alebo externe pracovali. Hovorí sa o čísle 20-30 ľudí. Väčšina zamestnancov pracovala za veľmi nízke mzdy a tak museli žiť z vlastných úspor. Keď však Goldee došli peniaze, Tomáš Baran sa obrátil v septembri 2014 na investora, s ktorým sa však nedohodol, keďže chcel vraj zmeniť smerovanie projektu, čo sa investorovi nepozdávalo. Následne tak Baran prestal v októbri 2014 platiť svojich zamestnancov a následne od nich údajne chcel, aby pracovali zadarmo. Samozrejme, mnohí z nich by si museli nájsť aj inú prácu aby mohli popritom normálne existovať, čo sa Baranovi vraj nepozdávalo. Rovnako sa tímu v takto vyhrotenej situácii nepozdával celkový Tomášov prístup voči ľuďom, a tak všetci zamestnanci, ktorí na projekte pracovali, či už interne alebo externe, Goldee opustili. Následne im boli zrušené firemné prístupy a dokonca nasledovali rôzne vyhrážky, týkajúce sa ukradnutia nápadov a NDA (mlčanlivosti).

Oficiálna webová stránka startupu Getgoldee.com nefunguje. Je to údajne preto, lebo nebola zaplatená, následne vypnutá, prístupy zamestnancov boli zrušené a tým pádom nemá kto stránku sprevádzkovať. Správa na facebookovej stránke Goldee, ktorú môžete vidieť vyššie, z 15.11.2014 je posledným kontaktom Tomáša Barana s verejnosťou. Oznamuje v nej, že webová stránka Goldee a aplikácia boli napadnuté hackermi, čo však s vyššie uvedenými informáciami a mesačným odstupom vyznieva ako posledný výstrel do tmy a absolútny nezmysel. Pod týmto príspevkom na facebookovej stránke Goldee je možné vidieť aj komentáre desiatok ľudí z celého sveta, ktorí nevedia, čo bude s ich peniazmi, za ktoré si Goldee predobjednali a žiadajú, aby ich Tomáš Baran kontaktoval. Sú tam však aj komentáre, v ktorých sa ľudia pýtajú, prečo boli ich predchádzajúce komentáre zmazané. Je to veľká hanba, nie však preto, že to Goldee nevyšlo, to sa stáva, ale kvôli tomu, že sa veci riešia takýmto spôsobom, teda nijako a ľudia, ktorí chceli v začiatkoch Goldee pomôcť sú tí poškodení, ktorí o ničom momentálne nevedia. Just, na Slovensku je možné asi naozaj všetko. Avšak toto je reklama, ktorá naozaj vrhá negatívny pohľad ako na Slovensko, tak aj na slovenské startupy. Dúfajme, že mnohé z ostatných slovenských startupov nám toto meno vo svete vylepšia. V prípade nových informácií vás samozrejme na Startupers.sk budeme o všetkých aktualitách informovať!

Aktualizujeme!

Dostali sme neutrálny anonymný pohľad bývalého zamestnanca Goldee, nájdete ho v najnovšom príspevku TU.

Prvé oficiálne stanovisko šéfa Goldee Tomáša Barana nájdete ho priamo TU.

Zistili sme pre vás ďalšie pádne dôvody, kvôli ktorým Goldee skončilo, nájdete ich v článku priamo TU.

Dostali sme vyjadrenie bývalých zamestnancov spoločnosti, v plnom znení ho nájdete TU.

Celú situáciu okolo konca Goldee budeme aj naďalej mapovať, sledujte aj naďalej Startupers.sk!

goldee staznosti facebook Goldee Autumn Park Goldee

Komentáre

Najnovšie