Prejsť na obsah

Vedkyňa náhodou vynašla batériu, ktorá vydrží 400 krát viac nabití a to bez poklesu kapacity

Výdrž batérie je pre mnohých ľudí jeden z kľúčových faktorov pri kúpe nového smartfónu alebo notebooku. A kým sa vedci zameriavajú stále viac na vývoj bezkontaktného nabíjania, na samotné batérie sa zjavne nejako pozabudlo.

Poznáte to aj sami, notebook ani smartfón po rokoch, ale niekedy aj po mesiacoch prevádzky, už nie je taký ako na začiatku. Minimálne čo sa batérie týka, pretože tá sa kvôli strate kapacity začína vybíjať stále rýchlejšie a je na dobrej ceste k svojej výmene. Vedkyňa z University of California v americkom Irvine však teraz náhodou vynašla novú batériu zloženú z nanodrôtov, ktorá bez problémov prežije aj stovky tisíc nabití. To vo výsledku znamená, že jej výmena by nemala byť potrebná ani po rokoch vybíjania a nabíjania.

nabijanie baterky

Nanodrôty sú vysoko vodivé a tisíce krát tenšie ako ľudský vlas. Nanešťastie sú však zvyčajne veľmi krehké a opakované nabíjanie a vybíjanie neznášajú najlepšie. Vedkyňa Mya Le Thai zlaté nanodrôty pokryla oxidom manganičitým a obalila ich gélom podobným plexisklu. Vďaka tomu ostali nanokáble neporušené a odolné proti prasklinám alebo zlomeniu. Le Thai, ktorá bola vedúcou výskumu, dokázala batériu z nanodrôtov nabiť a vybiť 200 000 krát bez toho, aby sa nanodrôty zlomili alebo sa znížila kapacita batérie.

“Mya sa hrala, pokryla batériu tenkou vrstvou vrstvou gélu a odštartovala cykly”, povedal Reginald Penner, šéf fakulty chémie na UCI vo svojom stanovisku. “Objavila to len použitím gélu, ktorý jej umožnil stovky tisíc cyklov nabitia a vybitia bez straty akejkoľvek kapacity batérie. Bolo to šialené, pretože živostnosť batérií zvyčajne končí po 5000 – 7000 nabíjacích cykloch, dodal Penner ako píše portál IFL Science.

iphone baterka

Samotná Mya Le Thai verí, že sa batéria, ktorú náhodou vynašla, dostane do komerčných elektrických zariadení. “Obalená elektróda drží svoj tvar omnoho lepšie, čo z nej robí vhodnú možnosť na stavbu batérie”, hovorí Thai. Ako nakoniec dodáva, “tento výskum potvrdzuje, že nanodrôtová batéria môže mať veľmi dlhú životnosť a teraz sa takéto batérie môžu stať skutočnosťou.” My budeme len a len radi, keď aj po roku používania vydrží smartfón fungovať toľko, ako keď bol nový! :)

Komentáre

Najnovšie