Prejsť na obsah
Unsplash

Číslo priniesla analýza spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Osobné bankroty zostali stabilné aj minulý mesiac. V decembri skrachovalo 881 Slovákov, čo je to mierny pokles o 0,34 percenta. Za celý minulý rok zbankrotovalo 9 674 Slovákov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní je to nárast o 11,95 percenta. Tento medziročný nárast osobných bankrotov nasleduje po predchádzajúcich dvoch rokoch ich poklesu. Historicky najviac Slovákov zbankrotovalo v roku 2019, v ktorom bolo až 16 167 osobných bankrotov.

Ako ďalej uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková, na významnom poklese osobných bankrotov v rokoch 2020 a 2021 sa podieľala zmena konkurznej legislatívy, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2020.

Vtedy začalo platiť ustanovenie, že v prípade návrhu na vyhlásenie konkurzu musí od vydania poverenia na vykonanie exekúcie alebo od začatia obdobného vykonávacieho konania uplynúť aspoň jeden rok.

Dôvodom nárastu počtu osobných bankrotov v minulom roku sú podľa Markovej dôsledky pandemickej situácie.

„V tomto roku bude situácia dramatickejšia a počet osobných bankrotov vzrastie výraznejšie. Vplyv na to bude mať vysoká zadlženosť obyvateľov Slovenska, všeobecný nárast cien, najmä cien energií a vysoká inflácia,“ uviedla Marková.

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca roka 2022 zbankrotovalo 67 736 obyvateľov Slovenskej republiky.

💡
Vlani zbankrotovalo takmer 10-tisíc Slovákov.

Komentáre

Najnovšie