Prejsť na obsah

V Nemecku otvorili prvý úsek 100 kilometrovej diaľnice pre bicykle

Asi to všetci poznáme, každý rok nám pribudne niekoľko kilometrov predražených diaľnic, pritom hotová sieť diaľnic na Slovensku, po ktorých by sme sa dostali z Bratislavy do Košíc omnoho rýchlejšie, jednoduchšie a bezpečnejšie, mala byť hotová už pred niekoľkými rokmi a jej skutočné dokončenie sa rok od roka odkladá. Nemci sú na tom však úplne inak.

V Nemecku otvorili prvý 5 kilometrový úsek plánovanej 100 kilometrov diaľnice, ktorá bude slúžiť len pre cyklistov. Bude spájať až 10 miest vrátane Duisburgu a Bochumu a taktiež štyri univerzity. Martin Toennes zo spoločnosti regionálneho rozvoja RVR povedal, že v okruhu do 2 kilometrov od plánovanej diaľnice žijú takmer 2 milióny ľudí. Vďaka tomu by mala plánovaná diaľnica pre bicykle odľahčiť cesty až od 50 000 áut denne.

Unikátna 100 kilometrová diaľnica pre bicykle bude mať taktiež po vzore bežnej diaľnice pre autá pruhy určené na predbiehanie, nadjazdy, podjazdy a taktiež osvetlenie. Jazdiť na nej budú môcť aj bicykle poháňané elektromotorom. Myšlienka diaľnic pre bicykle sa zrodila v Holandsku a Dánsku, teda v krajinách, v ktorých jazdí množstvo ľudí do práce na bicykloch každý jeden deň aj napriek tomu, že majú autá.

bicykel zelená

Po vzore spomínanej 100 kilometrovej diaľnice by chcel podobný projekt vybudovať aj Londýn a ďalšie nemecké mestá. Ako ďalej uvádza portál CleanTechnica.com, mesto Frankfurt plánuje 30 kilometrový cyklistický chodník do Darmstadtu, Mníchov plánuje 15 kilometrový cyklistický chodník do priľahlých severných mestských častí a nad podobným projektom sa reálne zamýšľajú aj v Norimbergu a Berlíne.

Základnou otázkou pre nás však ostáva, kedy a či vôbec sa inšpirujú podobnými skvelými nápadmi aj kompetentní ľudia na Slovensku. Podobná bicyklová diaľnica by napríklad určite pomohla odľahčiť preplnené cesty v Bratislave a znížiť tak riziko zápch, ktoré sú čím ďalej bežnejšie. Avšak keďže u nás nemáme ani kompletnú sieť diaľnic a obchvatov miest, znie podobná iniciatíva na Slovensku zatiaľ bohužiaľ ako úplné sci-fi :/

 

Foto: Inhabitat.com

Komentáre

Najnovšie