Prejsť na obsah

V najbližšom roku budú mať slovenské startupy k dispozícii viac ako 30 miliónov eur!

Spoločnosť KPMG Slovensko je u nás aktívna aj na poli startupov, ktoré neustále rôznymi spôsobmi podporuje. Neoddeliteľnou súčasťou je už aj výročná správa spoločnosti s názvom Startup Ecosystem Survey Slovakia, ktorú dnes spoločnosť zverejnila a ktorá ponúka naozaj množstvo zaujímavých informácií.

Jednou z najzaujímavejších informácií vyplývajúcich z tejto výročnej správy je, že v najbližších 12 mesiacoch budú mať slovenské startupy od investorov k dispozícií viac ako 30 miliónov eur. Zloženie investorov je pritom nasledovné: 72% zastupuje venture kapitál, 17%biznis anjeli a najmenší 11% podiel tvoria banky. Ako však vo svojej správe uvádza spoločnosť KPMG Slovensko, je badať aj snahu venture kapitálu a vytváranie menších anjelských fondov určených práve na počiatočné a menšie seed investície.

Zlozenie investorov

Oproti minulému roku (najdôležitejšie informácie z poslednej výročnej správy z roku 2014 nájdete TU) až 77% investorov navýšilo sumy svojich investícií. Respondenti z radov investorov taktiež uviedli, že za posledných 12 mesiacov zainvestovali do 60 nových startupov. Až 40% z respondentov navyše investovalo do slovenských startupov viac ako milión eur a investícia u 8% z nich predstavovala až 7-10 miliónov eur.

Pocet slovenskych startup investicii

Pri pohľade na štatistiku investícií do slovenských startupov v posledných 12 mesiacoch je zjavné, že investície boli skôr na nižšej úrovni. Až štvrtina investorov sa rozhodla pre seed investície v celkovom rozmedzí od 50 000 do 100 000 eur. Na opačnom konci je 13% investorov z investovanými 2-3 miliónmi eur a 7%, ktorí do slovenských startupov investovali 5 a viac miliónov eur. Zo získaných informácií vyplýva, že startupy by sa mali pri získavaní investora zamerať na investorov, ktorým budú pasovať do portfólia a ktorí sa zameriavajú (aj) na oblasť, v ktorej startup pôsobí. Startupy tak ušetria množstvo času a zvýšia svoje šance na úspech.

Pocet slovenskych startup investicii za posledny rok

Investičné výhľady na najbližší rok však vyzerajú veľmi pozitívne. Zo získaných údajov totiž vyplýva, že v nasledujúcich 12 mesiacoch by malo byť na investície do slovenských startupov k dispozícií až viac ako 30 miliónov eur. Až 31% investorov totižto uviedlo, že sa chystá v najbližšom roku dať do slovenských startupov 5 a viac miliónov eur. Určite skvelá motivácia začať čo najskôr makať na svojom nápade ;)

Ochota investovat

To čo platí v zahraničí, platí aj na Slovensku. Minimálne čo sa týka hodnotenia startupov investormi. Na prvom mieste totižto už tradične skončila kvalita tímu, čo je pre investorov najpodstatnejšie investičné kritérium. Na druhom mieste skončili vlastnosti produktu, nasledované obchodným potenciálom. Naopak na opačnom konci grafu skončila potreba už zrealizovanej investície.

Hodnota startupov

Pre lepšiu predstavu do čoho investori najradšej vkladajú svoje peniaze si stačí pozrieť tabuľku nižšie. Počet startupov na Slovensku nedosahuje ani v jednej oblasti investorský dopyt. Oblasťou, ktorá je medzi slovenskými startupmi zastúpená najpočetnejšie sú biznis služby, ktorým sa venuje 23% startupov a 25% investorov sa zaujíma o túto oblasť. Ak však chcete mať vysokú istotu investície pre svoj startup, odporúčame zamerať sa na oblasť FinTech, ktorá je celosvetovo žiadaná a ktorej sa na Slovensku venuje len 7% startupov, pritom až tri štvrtiny investorov sa o túto oblasť reálne zaujíma.

Zameranie startupov a investorov

Potešiteľným faktom na záver je, že investori sú u nás ochotní investovať aj do startupov v úvodných fázach. Do idey je síce ochotná ísť len necelá pätina z nich, avšak do ďalšej fázy beta verzie/prototypu je ochotných zainvestovať až 75% na Slovensku pôsobiacich investorov. Práve táto fáza má aj najpočetnejšie zastúpenie medzi slovenskými startupmi, keďže do nej spadá až 42% z nich.

Slovenske startupy vs Investori

V nasledujúcich dňoch sa môžete na Startupers.sk tešiť na ďalšie zaujímavé informácie, ktoré priniesla spoločnosť KPMG Slovensko vo svojej Startup Ecosystem Survey Slovakia 2016! :) Tú si môžete kompletne preštudovať priamo tu: http://www.kpmg.com/SK/en/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/startup-ecosystem-survey-slovakia-2016.pdf

Komentáre

Najnovšie