Prejsť na obsah

V Číne predstavili prvý autonómny vlakobus, stačia mu len čiary na ceste

To, že Čína patrí v posledných rokoch k svetovej technologickej špičke nie je žiadnych pochýb. Práve z tejto krajiny prichádza taktiež množstvo inovácií, ktoré by ste márne hľadali kdekoľvek inde na svete.

Rovnako je to aj s novým elektrickým vlakom, autobusom a električkou v jednom, ktorý predstavili v Číne. Jeho výrobcom je spoločnosť CRRC a jeho názov je Smart Bus. Jeho výhodou je, že podobne ako pri vlakoch sa k nemu dá pripojiť ľubovoľný počet vozňov a zároveň ako autobus, jazdí po ceste. Najväčšou zaujímavosťou však je, že tento vlakobus nepotrebuje žiadneho šoféra. K prevádzke mu stačia iba pruhy na ceste, podľa ktorých dokáže, vďaka zabudovaným senzorom, jazdiť celkom sám. Zabudovaným batériám stačí 10 minútové nabíjanie na dojazd 25 kilometrov a maximálna rýchlosť je 70 km/h.

Technický riaditeľ spoločnosti CRRC, Feng Jianghua sa vyjadril, že Smart Bus je vlastne autobusom na virtuálnych koľajniciach. 30 metrov štandardne dlhé vozidlo dokáže v troch vozňoch previezť až 300 pasažierov, pričom sa dajú pripojiť poprípade odpojiť aj ďalšie vozne. Ako ďalej uvádza portál Mashable, Smart Bus alebo Autonomous Rail Rapid Transit (ART) je navyše omnoho lacnejší oproti metru alebo električkám, pretože nevyžaduje žiadnu novú infraštruktúru.

Práve vďaka tejto novinke by mohlo množstvo malých a stredne veľkých miest v Číne (a aj mimo nej), ktoré nemajú prostriedky na budovanie nových infraštruktúr, nájsť trvalo udržateľné riešenie mestskej prepravy. Vybudovanie jedného kilometra dráhy pre metro môže stáť až 100 miliónov eur, čo je v porovnaní so zhruba 2 miliónmi dolárov za štandardne dlhý Smart Bus naozaj obrovský rozdiel. Prvá 6,5 kilometrová linka bude sprevádzkovaná v čínskom meste Zhuzhou v roku 2018. A kto vie, možno sa raz Smart Busu dočkáme aj na Slovensku. :)

Komentáre

Najnovšie