Prejsť na obsah

V Anglicku testujú cesty, ktoré dobijú elektromobily za jazdy

Postupom času pribúda na svetových cestách stále viac a viac elektromobilov. Či už je to tým, že ľudia chcú šetriť životné prostredie alebo tým, že mnoho krajín zvýhodňuje majiteľov takzvaných zelených áut, ktoré neprodukujú žiadne emisie do ovzdušia.

Problémom elektromobilov je však stále ich dojazd. Kým ten pri elektrických autách je limitovaný kapacitou batérií a momentálne je maximálne na úrovni okolo 400 kilometrov na jedno nabitie, ako má napríklad známa Tesla S, pri klasických autách je dojazd na jedno natankovanie často aj dvojnásobný. Toto sa však aspoň čiastočne rozhodli zmeniť v Anglicku, kde Anglická diaľničná spoločnosť oznámila, že sa púšťa do budovania a testovania 18 mesačnej schémy, ktorá by mala priniesť do reality nabíjacie jazdné pruhy pre elektromobily na diaľniciach.

elektrické dobíjanie v pruhoch

Testovanie, ktoré sa začne už tento rok zatiaľ nebude prebiehať na verejných diaľniciach. Ako ďalej uvádza portál Mashable, skúšobné autá budú vybavené bezdrôtovou technológiou a pod cestou bude zabudované špeciálne zariadenie, ktoré bude monitorovať stav povrchu cesty. Popod cestu budú taktiež viesť elektrické káble, ktoré budú vytvárať elektromagnetické polia, ktoré budú bezdrôtovým zariadením zbierané a následne sa budú meniť na elektrinu.

Britský minister dopravy Andrew Jones povedal, že vláda dá 500 miliónov libier, aby Británia zostala vo svetovom merítku na čele v tejto technológii. Výhodou tohto systému je, že sa dá použiť okrem osobnej dopravy aj v tej nákladnej. Tento pokus však nie je úplne prvým. V Južnej Kórei totižto už existuje 12 kilometrov dlhý dobíjací jazdný pruh pre autobusy, aj keď ten funguje na inej technológii. Pre autobusy fungoval podobný systém už aj v Anglickom Milton Keynes, ale pre dobitie vyzbieranej energie museli autobusy vždy zastaviť.

anglicko electrické pruhy

Táto novinka má samozrejme aj množstvo skeptikov, ktorí narážajú na obrovskú sumu, potrebnú na vybudovanie takýchto dobíjacích jazdných pruhov. Ďalším dôvodom je podľa nich aj to, že batérie sa neustále vyvíjajú a je len otázkou času, kedy sa do malej batérie zmestí veľké množstvo energie. Podľa skeptikov by potom takéto jazdné pruhy stratili zmysel. Každopádne je to však rozhodne zaujímavý nápad, a my sme už teraz zvedaví na jeho fungovanie v praxi :)

Komentáre

Najnovšie