Prejsť na obsah

Union: štát tendenčne obmedzuje konkurenciu v zdravotníctve

Unsplash

Financovanie sektora je podľa zdravotnej poisťovne chaotické a nepredvídateľné.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) – Pretrvávajúca nedôvera vlády a jej rezervovaný postoj k súkromným prvkom v zdravotníctve. To sú hlavné dôvody, kvôli ktorým zdravotná poisťovňa Union kritizuje prístup súčasnej vlády k zdravotníctvu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

K zhodnoteniu minulého roka to pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.

Najväčší problém vidí poisťovňa vo financovaní sektora. Podľa hovorkyne poisťovne je nepredvídateľné a na poslednú chvíľu drží poskytovateľov aj zdravotníkov v neistote.

Financovanie zdravotníctva považuje poisťovňa aj za nedostatočné, keď aj napriek dofinancovaniu je sektor zdravotného poistenia v strate.

Upozorňuje na to, že vlani dostala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa cez zvýšenie základného imania 120 miliónov eur, čím boli diskriminovaní poistenci súkromných zdravotných poisťovní.

Poisťovňa kritizuje aj legislatívu a reguláciu, považuje ju za tendenčnú smerom k obmedzeniu konkurencie v oblasti zdravotného poistenia.

„V prvom rade sú tu stále tendencie obmedzovať slobodu rozhodovania poistencov o zmene zdravotnej poisťovne a celkové snahy obmedzovať činnosť zdravotných poisťovní v oblasti zdravej konkurencie, prinášajúcej výhody pre poistenca," uviedla hovorkyňa poisťovne.

Problémom podľa nej je, že tieto opatrenia sú bez finančného krytia a prijíma sa legislatíva, na ktorú nie sú vyčlenené zdroje v potrebnom rozsahu. „Ministerstvo zdravotníctva SR často prijíma legislatívu, na ktorú Ministerstvo financií následne odmietne vyčleniť potrebné zdroje a bez predchádzajúcej odbornej diskusie," tvrdí Baluchová.

Výhrady má zdravotná poisťovňa Union aj k digitalizácii v rezorte. „Národné centrum zdravotníckych informácií pristupuje k rozširovaniu elektronických služieb nedôsledne a stále nie je zavedené celonárodné riešenie pre eLAB a eObjednávanie. Taktiež projekt eZdravie je stále na nízkej úrovni zapisovania elektronických záznamov," uviedla hovorkyňa poisťovne.

Upozorňuje aj na to, že rastie dopyt poistencov po zdravotnej starostlivosti, čo signalizuje zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľstva. „Klesajú kapacity ambulantného sektora a kvôli poklesu počtu ambulantných lekárov sa zhoršuje dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti," povedala Baluchová.

Za pozitívum však považuje stabilizáciu po období pandémie COVID-19, obnovenie populačných skríningov po období pandémie či zavedenie elektronickej PN.

💡
Zdravotná poisťovňa Union kritizuje vládu za jej prístup k zdravotníctvu.

Komentáre

Najnovšie