Prejsť na obsah

Ubytovanie na Slovensku navštívilo o polovicu viac ľudí ako pred rokom

Unsplash

Stále však nedosahujeme predpandemické úrovne.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) – Na jeseň navštívilo naše ubytovacie zariadenia výrazne viac ľudí ako vlani. Čísla však stále zaostávajú za predpandemickými úrovňami. Celková návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku v októbri 2022 medziročne vzrástla o takmer 60 %, ich služby využilo 449-tisíc hostí.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Do hodnôt spred pandémie chýbalo ešte 21,6 % návštevníkov. Hostia strávili v zariadeniach cestovného ruchu vyše 1,1-milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu v októbri bola 2,5 noci, informoval v pondelok Štatistický úrad SR.

V desiatom mesiaci evidovali slovenské ubytovacie zariadenia 294-tisíc domácich hostí, medziročne ich počet narástol o viac ako 44 %. V porovnaní s predkovidovým obdobím roka 2019 hotelom a penziónom chýbala pätina domácich návštevníkov.

„Najviac Slovákov dovolenkovalo tradične v Žilinskom, Prešovskom a v Bratislavskom kraji. Najmenej domácich hostí mali kraje Nitriansky a Trnavský. V Banskobystrickom kraji tvorili v októbri domáci návštevníci najvyšší podiel na celkovej návštevnosti, a to až 88 %," uviedla hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová s tým, že najnižší podiel domácich návštevníkov mal Bratislavský kraj s 39 %.

Ubytovacie služby využilo v októbri aj 155-tisíc zahraničných návštevníkov, ide takmer o dvojnásobné hodnoty v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Do hodnôt spred pandémie chýbala ešte štvrtina cudzincov. Počet zahraničných hostí vzrástol medziročne vo všetkých krajoch.

„Najvyšší, viac ako dvojnásobný nárast, zaznamenali Košický, Nitriansky a Žilinský kraj. Najviac cudzincov, rovnako ako v septembri (70-tisíc), navštívilo Bratislavský kraj. Nasledoval Žilinský (24-tisíc) a Prešovský kraj (20-tisíc)," priblížila Morháčová. V ostatných piatich krajoch neprekročila zahraničná návštevnosť v októbri 14-tisíc osôb.

V súhrne za desať mesiacov tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 4,1 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou v roku 2019 chýbala ešte štvrtina hostí.

Služby ubytovania využilo od januára do októbra 1,4 milióna cudzincov, v roku 2019 ich bolo o 37 % viac, teda 2,2 milióna. Pri domácich návštevníkoch poklesla návštevnosť v porovnaní s rokom 2019 o 17 %, keď od začiatku roka využilo služby ubytovania 2,8 milióna domácich hostí. Hostia spolu strávili v ubytovacích zariadeniach 11 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 15,4 milióna nocľahov.

💡
Ubytovacie na Slovensku v októbri využilo skoro 450-tisíc návštevníkov, medziročne viac o 60 percent.

Komentáre

Najnovšie