Prejsť na obsah

Uber chce získať investíciu až 2 miliardy dolárov, jeho valuácia by bola cez 50 miliárd

Uber je jeden z najznámejších a taktiež najhodnotnejších globálnych startupov, ak sa ešte vôbec startupom dá nazvať. Aj keď sa od svojich začiatkov v roku 2009 často potýka s problémami a diskusiami v krajinách po celom svete, či je jeho alternatívna taxislužba legálna alebo nie. Uber, o ktorého oznámenom príchode na Slovensko sme písali ešte v októbri 2014, však aj tak nemá o záujem investorov ani najmenšiu núdzu. Svedčí o tom množstvo už existujúcich investícií, ktoré tento startup už dostal ale aj tie, ktoré ešte len dostane. Medzi najnovšie patrí aj tá, z ktorej Uber chce vydolovať 1,5 až 2 miliardy dolárov.

Uber Cars

Aktuálna hodnota tohto globálneho giganta sa pohybuje na úrovni 41 miliárd dolárov. Keď sme o Uberi písali vo februári, bola jeho hodnota približne 35-40 miliárd dolárov. Po aktuálne oznámenej obrovskej investícií by sa však hodnota Uberu mala vyšplhať minimálne na 50 miliárd dolárov a zrejme aj viac. Peniaze zo získaných investícií používa americká spoločnosť okrem expanzie do nových krajín a miest aj na spomínané legislatívne a súdne spory ale aj na nové programy a projekty, ako napríklad ten so samojazdiacimi autami, na ktorom pracuje spolu s Carnegie Mellon University.

Uberu však nie sú cudzie ani akvizície iných spoločností. Ako ďalej píše portál Venture Beat, spoločnosť v marci oznámila svoju prvú akvizíciu, ktorou bola mapovacia spoločnosť deCarta. Minulý týždeň sa objavili aj informácie aj o ponuke v hodnote 3 miliardy dolárov za mapovú divíziu spoločnosti Nokia. Podobnú valuáciu ako Uber má aj čínska spoločnosť Xiaomi, tá bola koncom minulého roka na 45 milirdách dolárov a stúpa podobne ako Uber. Je otázne, kedy a kde sa zastaví rast hodnoty spoločnosti Uber, ktorý sa momentálne skutočne zdá nezastaviteľný. A druhou otázkou ostáva, kedy si už konečne budeme môcť vyskúšať Uber v praxi aj na Slovensku :)

Uber Taxi

Komentáre

Najnovšie