Prejsť na obsah

Minulý víkend sa opäť po roku stala centrom inovácií na Slovensku Žilina. Práve tu sa totižto zišli desiatky mladých inovátorov, ktorí chcú meniť svojimi skvelými nápadmi svet k lepšiemu. A rozhodne sa bolo na čo pozerať.

Viete si predstaviť premeniť nápad na reálny projekt za 54 hodín? Mnohí určite nie, no práve spomínaným mladým ľuďom sa to podarilo. V piatok večer sa všetci zišli v budove prvej Rakúsko-Uhorskej banky – Banka Žilina. Po prezentácií jednotlivých ideí sa hlasovaním účastníkov vybrali tie najlepšie, z ktorých vzniklo 8 nových tímov. Popri veľkých inovátoroch začali na dvoch projektoch projektoch pracovať aj menší inovátori – Startup Kids.

SWZA6 deti

Osem novovzniknutých tímov na svojich projektoch pracovalo pod vedením mentorov a ďalších odborníkov od piatku večera až do nedeľného poobedia a to podaktorí takmer nonstop. Nedeľné popoludnie sa nieslo v znamení prípravy finálových prezentácií. Každý tím mal k dispozícii 4 minúty na prezentáciu projektu, po ktorých nasledovali 4 minúty na otázky porotcov. Celé finále Startup Weekend Žilina 6, vrátane prezentácií a vyhlásenia víťazov si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Porota v zložení Roman Lisičan, Tigran Aleksanyan, David Szedely, Katarína Molnárová a Slavo Hruška nakoniec po dlhých úvahách vybrala v detskej kategórií jedného výhercu a medzi dospelými tri najlepšie projekty.

SWZA6 Astro

Medzi najmenšími sa víťazom stal projekt Become ASTRO, ktorý odprezentoval a za víkend aj zostrojil detskú spoločenskú hru, ktorá okrem aktivity dbá aj o vedomosti o vesmíre, vďaka ktorým sa môže každý stať astronautom. Deti sú figúrkami, hádžu kockou a idú po políčkach na 9 metrov štvorcových veľkej hre (v budúcnosti budú podľa detí dostupné aj iné formáty). Na každom políčku ich čaká či vedomostná alebo pohybová úloha, vďaka čomu sa nie len naučia niečo nové, ale si aj zašportujú. A zároveň sa musia vyhýbať nástrahám na trati. No čo, nezahrali by ste sa aj vy? :)

SWZA6 EkoBlok

Tretie miesto medzi veľkými startupistami vyhral projekt EkoBlok, ktorého cieľom je úplne zrušiť papierové bločky z obchodov. To zatiaľ kvôli legislatíve nie je na Slovensku možné, avšak svojím systémom by zatiaľ dokázali aspoň skrátiť bločky v priemere o 30% (len v žilinských supermarketoch sa mesačne vydá okolo 1,6 milióna bločkov, čo predstavuje takmer 30 stromov) a pri platbe kartou ich úplne odstrániť, keďže spotrebitelia by automaticky dostávali elektrické faktúry. Po zmene legislatívy by zákazníci mohli dostávať elektricky všetky bločky a mať ich tak prehľadne v bezpečí uložené.

SWZA6 Unbreakable

Na druhé miesto dosiahol projekt Unbreakable, ktorý rieši problém profesionálnych športovcov, ktorí ukončili kariéru. Rôznymi mentorskými, vzdelávacími, psychologickými, poradnými a spoločenskými aktivitami by ich chceli dostať späť do plnohodnotného života.

SWZA6 Bezlepkaren

Víťazmi šiesteho Startup Weekend Žilina sa napokon stal projekt Bezlepkáreň, ktorý by svojimi čerstvými bezlepkovými produktmi a neskôr aj podobne zameranými prevádzkami chceli uľahčiť život celiatikov v Žiline, na Slovensku a možno neskôr aj v zahraničí.

SWZA6 Lavcak

Gratulácie k skvelej práci však nepatria len víťazom, ale ja ostatným účastníkom, ktorí dokázali za minulý víkend spraviť obrovské kvantum práce. A rovnako aj organizátorom, ktorí opäť pripravili skvelé podujatie na vysokej úrovni, ktorým motivovali množstvo mladých ľudí k práci na svojich nápadoch. A my už sa teraz tešíme na ďalšie pokračovanie so šťastným číslom 7! :)

Komentáre

Najnovšie