Prejsť na obsah

Toto je úplne prvé video na YouTube spred 10 rokov!

Včera uplynulo presne 10 rokov odo dňa, kedy bolo pridané historicky prvé video na globálne najznámejšej video stránke YouTube, ktorú určite každý z vás pozná. 18 sekundové video má názov Ja v zoo a jeho autorom je v tej dobe ešte chlapec menom Jawed Karim. Tento dnes už bohatý muž bol totižto co-founderom YouTubu. Vo svojom premiérovom príspevku stojí v ZOO v San Diegu a za ním je niekoľko slonov. Karim vo videu hovorí, že stojí pred slonmi a čo ho na nich podľa jeho slov fascinuje sú ich skutočne dlhé choboty, čo bolo preňho v tom čase zrejme skutočne zaujímavé.

Toto video v nízkej kvalite pridal Karim mesiac pred verejnou beta testovacou verziou YouTubu spustenou v máji 2005. Oficiálny štart YouTubu bol o pár mesiacov na to, v novembri 2005. Ako píše Business Insider, keď Google kúpil YouTube ( v roku 2006 za 1,65 miliardy dolárov pozn. red.), Karim získal 137 443 akcií v celkovej hodnote 64 miliónov dolárov. Z týchto prostriedkov založil aj investičný fond Youniversity Ventures, ktorý okrem iného investoval napríklad aj do globálne známeho startupu Airbnb.

Jawed Karim YouTube

Zaujímavosťou je, že 9 miliónov dolárov do YouTubu zainvestoval v jeho začiatkoch v roku 2005 aj známy fond Sequoia Capital. Keď v októbri 2006 kúpil Google YouTube za spomínaných 1,65 miliardy dolárov, Sequoia Capital získal zo svojich 9 miliónov neuveriteľných 516 miliónov dolárov. A získať za necelý rok 507 miliónov dolárov na jednej spoločnosti, tomu sa teda skutočne povie husársky kúsok! :)

Komentáre

Najnovšie