Prejsť na obsah

Tesla prvýkrát v histórii zlacňuje svoj elektromobil, Model S kúpite lacnejšie

Tesla Model S je už od svojho príchodu na trh v roku 2012 vlajkovou loďou automobilky Tesla Motors. Dnes ráno navyše prekvapil šéf spoločnosti Elon Musk tým, že základná verzia Modelu S bude onedlho lacnejšia ako tomu bolo doteraz.

Na tom by ešte nebolo ani nič zvláštne, avšak spoločnosť Tesla Motors doposiaľ nikdy žiaden zo svojich elektromobilov nezlacnila. Teraz však prinesie na trh Model S so základnou cenovkou 66 000 dolárov, čo je o 4000 dolárov menej oproti doteraz najlacnejšej Tesle Model S 70D. Nový Model S bude disponovať síce slabšou 60 kilowatt-hodinovou batériou, avšak dojazd na jedno nabitie bude stále cez 320 kilometrov. Pri modeli 90D je to cez 450 kilometrov. Model S po príchode na trh začínal s cenou pod 60 000 dolárov, avšak tá sa postupom času zdvihla na spomínaných 70 000 dolárov. Pre porovnanie, vrcholný Model S P90D začína s cenovkou od 109 500 dolárov.

Tesla Model S drift

V základnej verzii bude mať nový Model S 60 zadný náhon a pohon všetkých kolies bude možné doplatiť za 5000 dolárov. Samozrejmosťou bude aj radar a kamery potrebné pre autopilota, bezpečnostný asistenti a nové praktické softvérové vylepšenia. Za samotnú funkciu Autopilot si však zákazníci musia priplatiť 2500 dolárov. Ani základný model však nebude žiaden slimák, zrýchliť na 100 km/h dokáže len za 5,5 sekundy. Zaujímavosťou je, že v novom základnom Modeli S 60 je 75 kilowatt-hodinová batéria, ktorej výkon je však obmedzený a preto funguje len ako 60 kilowatt-hodinová.

Musk tesla

Pre zákazníkov, pre ktorých nie sú peniaze až tak dôležité, je taktiež pripravený 9500 dolárový príplatok, vďaka ktorému dostanú softvér, ktorý odomkne celý potenciál 75 kilowatt-hodinovej batérie a predĺži tak dojazd až o 19%. Spoločnosť Tesla sa podľa portálu Wired spolieha na to, že týmto zlacnením dokáže prilákať ďalších zákazníkov, ktorí stále váhajú, či si pomerne drahý Model S kúpiť alebo nie. Elektromobilom značky, ktorý však oslovil a ešte osloví omnoho viac ľudí je v marci predstavená Tesla Model 3, ktorej cenovka začína omnoho nižšie. Sám Elon Musk sa spolieha, že Model 3 bude v historickom ohľade znamenať niečo ako Model T od Fordu na začiatku 20. storočia. A to je naozaj možné! :)

Komentáre

Najnovšie