Prejsť na obsah

Tento rok Slovákov čaká menej vianočných odmien. Firmy musia šetriť

Unsplash

Minulý rok koncoročné odmeny vyplácalo 54 percent spoločností. Tento rok je to o desať percent menej.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Iba menej ako polovica slovenských firiem (konkrétne 45 percent) plánuje tento rok vyplácať vianočné odmeny. Vlani sa tak pritom vyjadrilo ešte 54 % firiem.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Aktuálne 22 % z nich odmeny vyplatí v rovnakej výške ako v minulosti, zatiaľ čo 24 % ich pre neistú ekonomickú situáciu zníži. V priemere každá siedma firma odmeny musela tento rok zrušiť úplne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB.

Z pohľadu výšky odmien 27 % zamestnávateľov spomínalo rozmedzie 6 až 15 % podielu z ročného platu, zatiaľ čo ďalších 23 % firiem vyplatí odmeny v priemernej výške 1 až 5 % z ročného platu.

Podľa ČSOB je v mnohých prípadoch výška odmien priamo naviazaná na pracovné výsledky a dosiahnuté finančné ukazovatele firiem za celý účtovný rok, preto zamestnávatelia k ich vyplácaniu pristupujú až v jarných mesiacoch, nie v závere roka.

V rámci prieskumu sa zamestnávateľov pýtali aj na to, či v dôsledku rastúcich životných nákladov zvyšovali svojim zamestnancom výšku mzdy. Dvadsaťdva percent firiem tento rok zvýši plošne platy.

Ďalších 13 % zvyšovalo mzdy vybraným zamestnancom. Naopak, k plošnému znižovaniu miezd, prioritne z dôvodu zhoršených ekonomických podmienok, pristúpili 3 % opýtaných zamestnávateľov a ďalšie 2 % znížili platy vybraných zamestnancom.

Exkluzívny prieskum pre ČSOB uskutočnila spoločnosť Datank telefonickou formou na reprezentatívnej vzorke 307 respondentov počas októbra a novembra 2022.

Cieľom výskumu je pravidelne monitorovať sentiment firiem a na základe detailnej segmentácie odhadnúť ich očakávania do budúcnosti. V rámci výskumu sa sledujú tiež najčastejšie bariéry podnikania a názory firiem na aktuálne ekonomické témy.

💡
Iba 45 percent firiem plánuje vyplácať vianočné odmeny. Je to o 10 percent menej ako vlani.

Komentáre

Najnovšie