Prejsť na obsah

Študenti z bratislavskej STU chcú svojim zariadením rozhýbať svet!

Neprešiel ani mesiac a už tu máme ďalší produkt z našej malej krajiny, ktorý má globálne ambície a ako spôsob získania financií si zvolil crowdfunding, konkrétne platformu Indiegogo. Volá sa FitLock a jeho cieľom je rozhýbať svet. Má tvar zámku, je malý a jeho hlavnou úlohou je sledovanie vašej fyzickej aktivity. Presnejšie či splníte svoj denný pohybový cieľ. Ten si môžete skontrolovať ako na zariadení, tak aj na vašom smartfóne, prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá vám ponúka okrem toho aj počet spálených kalórií a mnohé ďalšie štatistiky, odvíjajúce sa od vášho pohybu.

Najlepšie na tomto projekte však je, že FitLock vyvinuli študenti Slovenskej Technickej univerzity v spolupráci s vedeckými pracovníkmi ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Táto skupina vedcov sa na fakulte dlhodobo venuje vývoju biometrických senzorov a diagnostických zariadení. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal dospelý človek vykonávať aspoň 150 minút stredne náročnej aeróbnej fyzickej aktivity za týždeň a deti medzi 5 – 18 rokmi by mali vykonávať aspoň 60 minút takejto aktivity týždenne. Tento údaj použili študenti spolu s vedcami ako východisko pre nastavenie optimálneho výkonu aktivít.

Ako ďalej uviedol web STU, FitLock je ihneď pripravený na použitie v preddefinovanom režime, ktorý je pri novom prístroji optimalizovaný na dospelého človeka. Po pripojení prístroja k tabletu alebo mobilnému telefónu je možné nastaviť mód pre deti, seniorov alebo športovcov. Mobilná aplikácia poskytuje taktiež individuálne nastavenie pohybových cieľov, prehľad o pokroku a informácie o ďalších členoch rodiny (aj zvieratách).  Bonusom je funkcia „blokovania“ hier na PC, tablete či smartfónoch pre deti, ktoré sa odomknú až potom, čo dieťa splní rodičom stanovený čas fyzickej aktivity.

fitlock lock
„V našom výskumnom laboratóriu sa už niekoľko rokov venujeme biomedicínskemu inžinierstvu a telemedicíne, no väčšina vyvíjaných prístrojov je vhodná do nemocníc či špecializovaných pracovísk. Preto nás nadchla myšlienka jednoduchého monitorovacieho zariadenia pre bežného človeka, ktoré by pomohlo k výkonu pravidelnej fyzickej aktivity, čo so sebou prináša mnohé zdravotné benefity a prispieva k celkovej vitalite organizmu,“  objasňuje Ing. František Horínek, člen vývojárskeho tímu FitLock.

Fitlock však nie je prvým projektom, s ktorým sa táto partia snaží presadiť vo svete. Ten prvý bol však určený pre užšiu skupinu ľudí. Jeho názov je SkyBean a ide o varimoter vhodný pre parašutistov a pilotov. Skybean, ktorého crowdfundingová kampaň trvala na Indiegogo od 9.4.2014 do 9.6.2014 vyzbieral 80% zo svojho cieľa 15 000 dolárov, teda niečo vyše 12 000 dolárov od rovných 200 prispievateľov. Aktuálne je možné si SkyBean objednať za 59€ alebo 69€ s celosvetovým doručením.

„Nechceme aby „vynálezy“ našich študentov a výskumníkov zostali navždy zavreté v šuplíku, a tak sme sa rozhodli podporiť transfer technológii na trh takouto cestou,“ hovorí Martin Donoval z fakulty.

FitLock začal svoju kampaň na Indiegogo 8.12.2014 a kampaň potrvá až do 6.2.2015, to znamená že je presne v polčase. To sa však týka len časového hľadiska, pretože čo sa týka vyzbieranej sumy, je od tej cieľovej ešte veľmi ďaleko. Z požadovaných 23 700 dolárov totižto zatiaľ vyzbierali len 3%, teda necelých 700 dolárov. FitLock si môžete na Indiegogo kúpiť od 55 dolárov aj vy a doručený by vám mal byť v apríli 2015. Veríme, že aj touto formou prispejeme k rozbehnutiu kampane tohto nádejného slovenského projektu a čoskoro dosiahnu to, čo je ich hlavným cieľom, rozhýbať svet! K tomu im samozrejme budeme držať palce :)

fitlock

Komentáre

Najnovšie