Prejsť na obsah

Štrnásty dôchodok začína chodiť prvým penzistom

Najvyššia možná suma je 210 eur a minimálna 35 eur.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Takmer jeden a pol milióna penzistov sa môže tešiť na Vianoce. Sociálna poisťovňa začína od 2. decembra dôchodcom vyplácať štrnásty dôchodok. Výplata prebieha automaticky a bez žiadosti, pripomína poisťovňa.

Poisťovňa dôchodcom štrnásty príjem vyplatí po splnení zákonných podmienok spolu s ich dôchodkom v štandardnom decembrovom výplatnom termíne. Výplatné termíny sú v párne dni od 2. do 24. kalendárneho mesiaca.

Vzhľadom na vianočné sviatky dostanú štrnáste dôchodky seniori s výplatným termínom 24. dňa kalendárneho mesiaca už o deň skôr, teda 23. decembra tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Maximálna suma štrnásteho dôchodku predstavuje 210 eur. Dostanú ju poberatelia dôchodkov v sume 234,42 eura a menej.

Poberateľom dôchodkov v rozpätí od 234,43 eura do 928,86 eura sa suma štrnástej penzie bude znižovať až do minimálnej hranice 35,01 eura.

Najnižší štrnásty dôchodok v sume 35 eur dostanú poberatelia dôchodkov, ktorí poberajú dôchodok od sumy 928,87 eura a viac.

Poberatelia starobných, predčasných starobných, vdovských, vdoveckých, invalidných a sirotských dôchodkov dostanú v decembri štrnásty dôchodok buď priamo na bankový účet, resp. v hotovosti prostredníctvom pošty alebo do zariadení sociálnych služieb, rovnako a v rovnakých termínoch ako dostávajú svoj štandardný dôchodok.

Ak párny deň ich výplatného termínu pripadne na sobotu, výplatný termín bude piatok. Ak párny deň pripadne na nedeľu, výplatný termín sa posúva na pondelok. V prípade 24. decembra tak výplatný termín štandardného dôchodku a zároveň štrnásteho dôchodku bude 23. decembra 2022.

💡
Sociálna poisťovňa oznámila, že začala s prvými výplatami štrnástych dôchodkov.

Komentáre

Najnovšie