Konečne sme sa dočkali! Po tom, čo sme tento týždeň priniesli informácie o konci startupu slovenského Goldee, sme čakali aj na stanovisko toho najzasvätenejšieho, CEO startupu Goldee Tomáša Barana k tohtotýždňovým zverejneným informáciám. Toho sme se práve dočkali a v nezmenenej originálnej podobe vám ho nižšie prinášame. Zodpovedané však nie sú ani zďaľeka všetky otázky, keďže na značnú časť zo zverejnených informácií vo svojom stanovisku Baran nereagoval. Iba upozorňujeme, že minimálne polovicu bodov z uvedeného stanoviska nezverejnilo Startupers.sk, keďže ich nemalo potvrdené dostatočným počtom zdrojov!
1. Goldee vyzbieralo pol milióna
Goldee nevyzbieralo sumu 500 tisíc, ba ani hranicu 200 tisíc sa nám nepodarilo prekročiť. Nikdy sme to ani netvrdili. Našim cieľom bolo vyzbierať 100 tisíc dolárov, a to sa nám za mesiac podarilo.
2. Zakladateľ Tomáš Baran mal 2000+ plat
Prvý rok fungovania projektu som nebral žiaden plat, pracovali sme s kolegami v byte mojich rodičov, samozrejme bez nároku rodičov na nejaký honorár. Potom som mal počas celej doby až do konca najnižší plat z celého tímu, ak nerátam brigádnikov. Goldee som obetoval všetko, čo som mal – rodinný a osobný život, zdravie, financie…
3. Zakladateľ Goldee spreneveril peniaze z crowdfundingovej kampane, kúpil si z toho byt, manželke auto a takisto zariadil honosnú svadbu
Prečo by človek, ktorý založí firmu, ktorá má potenciál a mediálny úspech na celom svete, spreneveril peniaze vlastnej firmy? Nebolo by finančne výhodnejšie zhodnotiť takúto firmu predajom nejakej veľkej spoločnosti?
Kto tomu trochu rozumie, tak si vie ľahko vypočítať, že peniaze ktoré sme vyzbierali z crowdfundingovej kampane by nepokryli ani ročné personálne náklady na 10 zamestnancov pri priemernej mzde.
Mám šťastie, že mám rodinu, ktorá mi v osobnom živote pomáhala a stále pomáha, či už ide o auto, byt alebo svadbu, začo som im veľmi vďačný. Bez nej by som si nič z toho nemohol dovoliť, ako ani pracovať v Goldee. Krivé obvinenia, osočovanie a špekulácie, ktoré odrážajú závisť, ďaleko prekračujú hranice slušnosti a ľudskosti.
4. Zakladateľ Goldee zhodil server sám
Prečo by niekto škodil vlastnej firme, ktorej obetoval všetko, a na ktorej som staval svoju budúcnosť? Prečo by platil odborníkov na server, ktorí sa ho po útoku snažili zachrániť?
Všetky faktúry za server sú zaplatené a poskytovateľ servera nikdy služby nepozastavil. Server nefunguje z dôvodu jeho úmyselného poškodenia bývalým developerom, o čom mám dôkazy. Preto mu odkazujem, aby prestal verejne šíriť výmysly.
5. Zakladateľ nútil pracovať 250+ hodín mesačne, klamal ich, robil nátlaky…
Každý kto ma sen a víziu svojho projektu pracuje tvrdo. Neurčoval som nikomu, koľko má robiť mesačne. Práve naopak, každý mal v tomto voľnosť. Boli sme veľmi flexibilná firma. V prípade potreby mohli kolegovia robiť aj z domu. Som zástancom názoru, že nie je dôležité, kto koľko pracuje, dôležité sú výsledky. V startupe je každý člen kľúčový a nesie za svoju prácu a rozhodnutia veľkú zodpovednosť. Napriek tomu, že sa tvrdo pracovalo, myslím si, že sme mali jedinečnú firemnú kultúru. Vo firme vládla dobrá atmosféra. Tím rád trávil voľné chvíle spoločne, či už v kancelárii alebo mimo nej. Rád by som spomenul akciu Goldee víkend, na ktorej kolegovia charakterizovali Goldee kultúru slovami priateľstvo, dôvera, pomoc…
Vzťahy začali naberať iný smer v momente, kedy som musel prijať nepopulárne opatrenia kvôli nedostatku financií. Takisto treba povedať, že nie všetci odišli v zlom.
6. Goldee nemalo ani jeden fungujúci prototyp
Cieľom Goldee (pôvodne Goldenfish Lighting) bolo v roku 2012 vytvoriť smart dimmer – stmievač ovládaný mobilom, čo sa mu aj podarilo za necelý rok, a to aj bez investície, iba s podporou nadácie Tatra banky a vlastných úspor. Čo sa ale udialo, bolo to, že v októbri 2012 prišli na trh smart žiarovky, ktoré priniesli farby. Museli sme vtedy prijať tažké rozhodnutie, a to odložiť tento smart dimmer do šuflíka a začať od začiatku.
Dali sme si za cieľ vytvoriť smart Controller, ktorý má inteligentné prvky, ako aj integráciu týchto smart žiaroviek. Znova sa nám podarilo vytvoriť funkčný prototyp koncom roka, ale už sa písal rok 2013. Tento prototyp som aj osobne prezentoval partnerom v USA. Po kampani, keď sme sa už museli pripravovať na výrobu, sme si uvedomili, že platforma, na ktorej je postavený prototyp, nie je postačujúca na masovú výrobu, preto sme museli vybrať inú platformu, čo sa za niekoľko mesiacov podarilo rozbehnúť. Aplikáciu sme mali spustenú na trhu už od konca roku 2013.
Bulvár popisuje Goldee ako hanbu Slovenska. Samozrejme je to uhol pohľadu. Je však zaujímavé vidieť negatívne reakcie Slovákov, ktorí neboli do Goldee zainteresovaní v porovnaní s pozitívnymi reakciami ľudí zo zahraničia, ktorých sa to týka najviac, pretože podporili projekt finančne, ako prví potencionálni zákazníci. Dokonca som od mnohých z nich dostal veľkú morálnu podporu do budúcnosti.
K informáciam z tzv. dôveryhodných zdrojov by som rád uviedol, že je v nich veľmi veľa nepravdivých tvrdení a špekulácií, ktoré si dokonca často protirečia. Tiež by som chcel vyjadriť veľké sklamanie z médií, ktoré sa prezentujú ako technologické alebo ekonomické portály, pretože odprezentovaním nepodložených, neoverených a nepravdivých informácii klesli na úroveň bulváru. Takéto praktiky svedčia o ich neprofesionalite a neserióznosti.
Záverom chcem tiež vyjadriť ľútosť nad tým, že náš tím nevydržal spolu v najťažších časoch, keď bolo potrebné ťahať za jeden povraz. Netrpezlivosť a nedôvera pri hľadaní investora, ktorý by priniesol budúcnosť firmy, viedla k interným rozporom a zániku Goldee.
Tomáš Baran
Zakladateľ Goldee
tomas@getgoldee.com