Prejsť na obsah

Sociálna poisťovňa pripravila pre zamestnávateľov ďalšie povinnosti

Unsplash

Dáta majú zlepšiť dostupnosť údajov na vyhodnocovanie verejných politík.

BRATISLAVA 16. decembra (SITA) - Od 1. januára budúceho roka bude Sociálna poisťovňa zhromažďovať údaje potrebné na hodnotenie vývoja hospodárenia Slovenska, tvorbu a hodnotenie efektívnosti a účinnosti verejných politík vo vlastnom informačnom systéme.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V tejto súvislosti pribudnú zamestnávateľom niektoré nové povinnosti. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Zamestnávateľ bude povinný viesť evidenciu analytických údajov zamestnanca od vzniku do zániku dôchodkového poistenia zamestnanca a uviesť pri prihlásení svojho zamestnanca na Registračnom liste FO - prihláška číselný kód miesta výkonu práce, dohodnutý rozsah pracovného času a číselný kód dohodnutého druhu vykonávanej práce.

Povinnosťou zamestnávateľa bude uviesť na mesačnom výkaze, resp. výkaze poistného pri každom podaní výkazu počet hodín, ktorý zodpovedá vymeriavaciemu základu za kalendárny mesiac.

Zamestnávateľ tiež bude musieť oznámiť analytické údaje všetkých svojich zamestnancov, ktorých prihlásil do registra poistencov Sociálnej poisťovne pred 1. januárom 2023 a ich poistenie trvá aj po 31. decembri 2022 na registračnom liste, a to v termíne podania mesačného výkazu, resp. výkazu poistného za január 2023.

💡
Zamestnávateľom pribudnú od januára od Sociálnej poisťovne nové vykazovacie povinnosti.

Komentáre

Najnovšie