Prejsť na obsah

Spoločnosť Snap Inc. sa vo štvrtok poprvýkrát dostala na burzu. Keďže ide o spoločnosť vlastniacu populárnu sociálnu sieť Snapchat, očakávania boli veľké, avšak aj tie boli New Yorskej burze prekonané.

Cena akcií stúpla zo 17 dolárov za akciu o 41% na 24 dolárov, čo znamená vo výsledku sumu 33 miliárd dolárov. Zakladatelia Snapchatu, 26 ročný Evan Spiegel a 28 ročný Robert Murphy otvárali štvrtkový deň na burze. A o tom, že to bol pre nich skvelý deň svedčí aj to, že Spiegelov podiel v obľúbenej sociálnej sieti má aktuálne hodnotu minimálne 4,5 miliardy dolárov, kým Murphyho podiel takmer 3,9 miliardy.

Snapchat je prvá sociálna sieť na burze od vstupu Twitteru a spomedzi technologických firiem má najväčšiu hodnotu od vstupu Alibaby na burzu v roku 2014. Kým po vzniku v roku 2011 bol nejakú dobu Snapchat vnímaný ako aplikácia vhodná na zasielanie fotiek so sexuálnou tematikou, ktoré po pár sekundách zmiznú, dnes už je braná ako reálny súper sociálnych sietí ako Facebook alebo Twitter, ktorý v minulom roku už aj prerástol.

Evan spiegel snapchat burza

Podľa zverejnených údajov uzavrel Snapchat rok 2016 so stratou 514,6 milióna dolárov a je možné, že v pluse tak skoro a možno ani nikdy nebude. Za minulý rok získal tržby vo výške 404,4 milióna dolárov, kým v roku 2015 to bolo 58,6 milióna. Ako však uvádza Business Insider, Snapchat sa však spolieha na rastúci trh globálnej mobilnej reklamy, ktorá by mala dosiahnuť do roku 2020 hodnotu 196 miliárd dolárov oproti 66 miliardám dnes. Práve tu vidí podľa investorov najväčšiu šancu na zisk.

Je zaujímavé sledovať, že ešte pred necelými 4 rokmi odmietol Snapchat ponuku na odkúpenie v hodnote 3 miliárd dolárov Facebookom. Evan Spiegel zrejme dobre vedel čo robí, keď sa vyjadril, že je to nízka suma za jeho startup, aj keď sa mnoho ľudí chytalo za hlavu, ako si mohol nechať takúto skvelú ponuku ujsť. A dnes má Snapchat 11-násobnú hodnotu a len Spiegelov podiel v Snapchate má hodnotu minimálne 4,5 miliardy dolárov. Takto sa robí biznis :)

Komentáre

Najnovšie