Prejsť na obsah

Posledné týždne boli na startupové eventy u nás veľmi plodné. Okrem bratislavského a žilinského Startup Weekendu, StartupAwards a ďalších podujatí k tomu prispel aj na Slovensku nový 6 týždňový akceleračný projekt plný mentoringu s názvom i. e. Smart so svojim Smart Demo Day. Úlohou i. e. Smart bolo spojiť mladých ľudí z rôznych oblastí a rozvíjať ich schopnosti v podnikaní a inováciách. Okrem toho však mali účastníci tohto projektu možnosť zúčastniť sa workshopov na témy ako design thinking, idea generation, market validation, business model, prototyping a storytelling.

Tento celoeurópsky projekt prebiehal súčasne v siedmich mestách Európy. Okrem Bratislavy to boli aj Benátky, Budapešť, Praha, Modena, Štutgart a Viedeň. Bratislavský Smart Point si našiel útočisko v industriálnej budove Cvernovky, presnejšie v známych priestoroch Connect Coworking. Na Slovensku sa o tento projekt starali tréneri Richard Lipovský, Naďa Stránska a Katarína Chomová.

Tréneri

Smart Demo Day sa uskutočnil minulý štvrtok 5.12. a kde inde ako v priestoroch Connectu. Nie však na najvyššom poschodí, kde sa odohráva väčšina eventov, ale o poschodie nižšie. Smart Damo Day bol vlastne vyhlásením najlepších projektov z osmičky zúčastnených v tomto 6 týždňovom akcelerátore. Na finále sa však zúčastnilo nakoniec len sedem tímov.

Návštevníci mali možnosť vidieť zaujímavé projekty. Passion Finder vás dokáže pomocou videokurzov naštartovať aj v tom prípade, ak máte pocit, že ste už vyhasli. Empatyland učí už malé deti empatii formou hier. Vďaka Jiwi už nezabudnete zaplatiť svoje faktúry, keďže sa vám po nafotení pripomenú samé. Slovenská dedina sa postará o to, aby ste mali vždy čerstvé a kvalitné lokálne potraviny a dajú vám napríklad aj recepty na chutné jedla z nich. Projekt Realizujsa.sk vám dokáže nájsť na základe rôznych testov aj takú prácu, o ktorej ste ani netušili, že je pre vás vhodná. City buddy je platforma, ktorá spája zahraničných turistov v Bratislave spolu s domácimi, aby si mohli pozrieť alebo vyskúšať presne to, o čo majú záujem. A siedmym je projekt Ison, ktorého automatický systém verejného osvetlenia dokáže vďaka senzorom svietiť len vtedy, keď je to potrebné.

Porota v zložení Dominik Orfánus z Trendu, Jaroslav Ľupták z Neulogy a Vlado Vaco Vaculík z Connect Coworking rozhodovala o trojici víťazov. Na treťom mieste sa umiestnil projekt Empatyland, druhé miesto obsadil Passion Finder a víťazom sa stal projekt Ison, ktorý by sme v budúcom roku mohli všetci vyskúšať v praxi na Poštovej ulici v Bratislave, kde by mal Ison tento systém testovať. Cenu trénerov a rovnako aj cenu publika, ktorej víťaza sme spoznali vďaka hlasovaniu cez Sli.do, získal projekt City Buddy, vďaka ktorému zahraniční turisti v Bratislave nájdu presne to, čo hľadajú a domáci budú mať ďalšiu možnosť príjmu. Veríme, že budúci aj tento projekt už v budúcom roku uvidíme v praxi. Každopádne, všetkým víťazom aj zúčastneným blahoželáme.

Smart Demo Day

Všetci účastníci ale aj tréneri hodnotili celý projekt veľmi kladne, a my veríme, že o zúčastnených projektoch budeme ešte v budúcnosti počuť. A prišiel aj Mikuláš!:)

Komentáre

Najnovšie