Prejsť na obsah

Slovenský startup SolarHug ide do sveta, podporte ho aj vy!

Bez mobilných telefónov, dnes už nazývaných smartfóny, si už zrejme väčšina z nás nevie predstaviť život. Máme ich stále pri sebe, riešime cez ne množstvo aj pracovných vecí a keď sa náhodou niekde čakáme, dokážeme nimi zabiť nudu. Tak isto sú tu však aj rôzne problémy. Ten najbežnejší je, že nové moderné smartfóny majú len zlomkovú výdrž batérie oproti starším bežným mobilným telefónom. Dôvod je prostý, zo starších zariadení sme väčšinou maximálne telefonovali alebo posielali správy, poprípade si zahrali hadíka, zatiaľčo na nových smartfónoch toho robíme podstatne viac, keďže je k dispozícii množstvo aplikácií, ktoré predsa treba vyskúšať :)

Presne tento problém chce vyriešiť slovenský startup SolarHug, ktorý vytvoril solárny náramok na ruku, prostredníctvom ktorého dokážete nabíjať svoj smartfón kdekoľvek vďaka slnečnej energii. Máte tak k dispozícii externý zdroj energie, ktorý si ju však oproti bežným externým zdrojom vyrába sám. Okrem toho SolarHug slúži aj ako 8 – 128 gigabajtové úložisko, alternatíva usb kľúčov a iných úložných jednotiek. Autorom nápadu je Pavol Bujna, ktorý celý náramok ako vymyslel, tak aj skonštruoval. Na jeho vývoji pracoval rok, počas ktorého žil v anglickom meste Bristol, kde sa vo voľnom čase popri práci venoval svojej vízii.

Vo svojich 20 rokoch chcel Pavol napriek svojmu mladému veku pracovať sám, avšak čoskoro si uvedomil, že bude potrebovať pomoc a tak sa vrátil späť na Slovensko. Tu v spolupráci s ďalšími šiestimi ľuďmi v zložení Dušan Zeleník, Dominik Hasák, Bibiana Sotáková, Karin Zušťáková, Veronika Ficová a Zuzana Bodnárová sa mi podarilo doviesť SolarHug do fázy, kedy majú nie len hotový prototyp (prototypy), ale kedy ho už bude možné čoskoro aj komerčne predávať.

solarhug1

Okrem toho, že je náramok ekologický, má aj ďalšie výhody, ktorými sú napríklad hmotnosť len 80 gramov, hrúbka 7 milimetrov, čo je rovnaký rozmer, ako má nový iPhone6, šírka 4,5 centimetra, samozrejmosťou je vodotesnosť, vysoká odolnosť SolarHugu, možnosť výberu farby tela a hlavne zabudované kábliky na pripojenie, ktoré si teda určite nezabudnete doma. Nabitie z 0 na 100% trvá 50-60 minút, v závislosti na smartfóne. Nabíjať SolarHugom môžete smartfón aj vo vnútri, ak máte k dispozícii dostatočné osvetlenie. Taktiež funguje aj keď je pod mrakom, veď Pavol ho vyvíjal v zamračenom Anglicku. V takýchto podmienkach sa náramok naplno nabije za zhruba 8 hodín. Na slnečnej pláži by to malo byť samozrejme kratšie. Na nabíjanie telefónu však nepotrebujete mať SolarHug plne nabitý, ten sa totiž dobíja aj vtedy, keď k nemu máte pripojený smartfón, ktorý práve nabíjate. Okrem toho sa však dá SolarHug nabiť aj priamo zo zástrčky, poprípade cez počítač, alebo aj bezdrôtovo – indukčne, cez špeciálnu podložku.

solarhug2

Aktuálne včera večer spustil SolarHug kampaň na najväčšom crowdfundingovom portáli na svete Kickstarter, prostredníctvom ktorého si chce nájsť svojich zákazníkov po celom svete. V mesačnej kampani si dal nádejný slovenský startup za cieľ vyzbierať 70 000 libier (cca. 90 000€). Samozrejme okrem vyzbierania potrebného budgetu je cieľom aj prezentácia svojho produktu na globálnej úrovni. Prispieť môže každý, minimálna suma je 1 libra, ktorou dokážete zahlasovať za jeden z dvoch dizajnov SolarHugu, ktorý je vám sympatickejší. Taktiež si môžete SolarHug už priamo kúpiť, prvá sada 25 solárnych nabíjačiek v špeciálnej 50% zľave za 50 libier sa už vypredali, avšak stále si môžete objednať SolarHug za 95 libier, poprípade rodinné balenie troch zariadení za 195 libier, kde máte jeden SolarHug zdarma.Ak by ste chceli svoj náramok nabíjať aj indukčne, s indukčnou podložkou, pripravte si na Kickstarteri 125 libier. Pre fajnšmekrov je k dispozícii 5 kusov SolarHugov, pozlátených 24 karátovým zlatom s cenovkou 1000 libier. Samozrejme, sumy sú minimálne, prispieť môže každý človek aj vyššou sumou. Zákazníci sa dočkajú svojich SolarHugov už v apríli 2015. Vo všetkých cenách je zarátané aj globálne doručenie.

solarhug3

Za prvých niekoľko hodín sa podarilo SolarHugu presvedčiť o svojom potenciáli 34 ľudí a na svojom konte má zatiaľ 1 457 libier. Sú však len na štartovacej čiare. Podporte ich aj vy, ak nie zakúpením svojho SolarHugu, tak aspoň zdieľaním na Facebooku, aby sa o tomto mladom nádejnom slovenskom startupe, ktorý si chce nájsť svojich zákazníkov po celom svete, dozvedelo čo najviac ľudí, z ktorých má určite mnoho problémy s výdržou batérie vo svojom smartfóne. SolarHug, držíme vám palce! :)

Komentáre

Najnovšie