Prejsť na obsah

Slovenský startup chce v spolupráci s Googlom zachrániť milióny ľudí po celom svete

Slovensko sa opäť ukázalo v zahraničí v dobrom svetle! Môžeme za to vďačiť slovenskému startupu Vestigen, ktorý skonštruoval senzor na analýzu vzoriek vody, krvi a pôdy. Prototyp tohto senzoru odprezentoval CEO Vestigenu Alexander Kriška až v ďalekom Singapúre na konferencií vývojárov projektu Ara. Projekt Ara je projektom spoločnosti Google a je jednoducho povedané mobilným smartfónom, ktorý si sami vyskladáte. Môžete si na ňom vymieňať moduly s rôznymi funkciami a dizajnmi, tým pádom váš Ara smartfón dokáže presne to, čo chcete vy. Ako bude Ara vyzerať a zopár jej funkcionalít si môžete pozrieť aj v tomto videu.

Ara má určite veľký potenciál, čo sa týka zábavy. Ale ešte väčší potenciál by tento projekt mohol mať v oblasti zdravotníctva. O tom svedčí aj senzor od Vestigenu s názvom Liquid Tricorder, ktorý dokáže napríklad zistiť pre 800 miliónov ľudí po celom svete, ktorí nemajú prístup k pitnej vode, či zdroj, ktorý pri sebe majú je zdravotne nezávadný, alebo pomôcť zistiť 200 miliónom ľudí, ktorí majú diabetes bez toho, aby o tom vedeli, že tu na nich číha zákerná choroba. A toto je len zlomok toho, čo všetko sa dá vyvinúť pre projekt Ara.

vestigen project ara

Ako napísal v článku o slovenskom startupe portál TechCrunch, okrem množstva zábavy, ktoré tento projekt dokáže jeho budúcim užívateľom priniesť je práve zdravie veľmi nádejná oblasť, v ktorej by Ara mohla bodovať. Môže totižto oslobodiť ľudí a doktorov od veľmi drahých hardvérových prístrojov, z ktorých ja každý špecializovaný na niečo iné a nahradiť ich napríklad podobnými senzormi, aké predstavil práve Vestigen, ktorého pitch zo Singapúru si môžete pozrieť vo videu nižšie. Vestigenu budeme veľmi držať palce a budeme vás samozrejme informovať aj o ich ďalších úspechoch. A taktiež sa už nevieme dočkať projektu Ara ako takého, keďže Google vždy dokáže niečím prekvapiť! :)

Komentáre

Najnovšie