Už ste o tom určite počuli, portál Slovensko.sk, ktorý stál 900 miliónov eur je absolútnym nepodarkom. Namiesto toho, aby ľuďom zjednodušoval život a šetril čas, rýchlejšie veci zrejme vybavíte, ak pôjdete na príslušný úrad osobne. Okrem nepoužiteľnosti celej platformy sa však najnovšie ukázali chyby aj pri samotnom programovaní tohto takmer miliardového projektu.
Slovenský programátor Lukáš Vyletel na tieto skutočnosti upozornil vo svojom blogu na portáli Sme.sk. Jeho blog vám v nepozmenenej forme prinášame nižšie (na koniec sme vám pridali aj známe video od platformy Slovensko.digital) a áno, tento blog je zrozumiteľný aj pre neprogramátorov :)
Portál Slovensko.sk, ktorý stál štát nemalé peniaze sa tentokrát dostal opäť do povedomia IT verejnosti, tentokrát nie kvôli premrštenej cene, ale kvôli kvalite kódu. Zdrojový kód odhaľuje amatérstvo programátorov projektu.
Jedna z úplne prvých vecí, ktorá padne do očí hociktorého vývojára webu je, že HTML, CSS a Javascriptový kód nie je minimalizovaný. Pre čitateľov neprogramátorov: Keď otvoríte stránku www.slovensko.sk, váš internetový prehliadač musí stiahnuť zdrojový kód stránky ktorú prehliadate, obrázky a podobne. Pochopiteľne, čím dlhší zdrojový kód stránky, tým viac dát musí váš prehliadač stiahnuť a pochopiteľne načítanie stránky trvá dlhšie. Preto všetky veľké projekty ako Google, Facebook a podobne kód minimalizujú. To znamená, že sa použijú nástroje, aby zdrojový kód pozostával z menej znakov. Tým sa zvyšuje rýchlosť načítania. Profesionálne webové portály používajú aj ďalšie techniky na zrýchlenie načítania stránky o ktorých portál Slovensko.sk ani nechyroval, no popis týchto techník je nad rámec tohto článku.
Ďalšou ukážkou amaterizmu je nevyužívanie moderných projektov na vytváranie dynamických stránok. Samotný zdrojový kód nemá žiadnu štruktúru, nachádzajú sa v ňom vyslovene amatérske konštrukty a zlé riešenia problémov. Kód nie je vôbec škálovateľný, rozšíriteľný a celková nízka kvalita spôsobuje, že nielenže je stránka plná chýb(bugov), ale opraviť niektoré z týchto problémov môže byť naozaj problematické.
V kóde vidíme mnohé natvrdo napísané čísla a konštanty, ktoré sa môžu kedykoľvek zmeniť a dotyčné časti kódu sa o danej zmene nikdy nedozvedia, čím vznikajú len nové a nové problémy.
Chyby v logike kódu sú oznamované užívateľom webu cez okienko s upozornením, čo je katastrofálny užívateľský zážitok a amatérsky spôsob odchytávania chýb a to dokonca aj počas vývojovej fázy (chlapcom z projektu Slovensko.sk odporúčam naštudovať si o console.log() funkcii).
Stránka má mať viacjazyčnú podporu, avšak kód očividne tento fakt nereflektuje.
Komentár ku zdrojovému kódu od autorov kódu ukazuje na zlú slovenčinu autorov(nedôležité), zároveň ďalej poukazuje na amaterizmus programátorov projektu.
Ďalšia i keď menšia výčitka je, že zdrojový kód je písaný po slovensky. Pri programovaní je bežné a profesionálne písať zdrojový kód a komentáre do kódu po anglicky. Aj keď sa jedná o slovenský projekt. Vďaka tomu sa na kód môžu pozrieť aj programátori iných národností, sú v prípade potreby schopní urobiť úpravy a je možné neskôr časť riešenia outsourcovať do zahraničia(ak by si to projekt žiadal).
Toto sú len niektoré výčitky k zdrojovému kódu tohto projektu. Pre čitateľov, ktorí nerozumejú programovaniu sa naozaj nedá dostatočne dobre popísať ako nekvalitný tento produkt je. Budete musieť veriť ostatným programátorom okolo vás, že sa jedná o maximálne amatérsky projekt, na ktorom sa niekto očividne len učil programovať. Vývojári softvéru a obzvlášt vývojári webu však plačú, že takto nekvalitne odvedená práca skupinky začínajúcich programátorov bola ohodnotená tak vysokou sumou. A zložili sme sa na to my všetci občania.
Problémom s IT tendrami na Slovensku tak ani zďaleka nie je len ich cena. Ale aj kvalita na najnižšej možnej úrovni, pričom firmy ktoré vyhrávajú štátne tendre na IT projekty zamestnávajú nekvalifikovaných ľudí a nechajú ich robiť bez dozoru na projektoch, ktoré sú očividne nad ich sily. A to je snáď ešte horšie, ako tá premrštená cena.
Pre programátorov, ak by náhodou niekto medzičasom stihol upratať to maximálne diletantsvo na portáli Slovensko.sk (čomu neverím, že sa môže v dohľadnej dobe stať), zálohoval som časť zdrojového kódu tu: http://pastebin.com/ribv4Mn6
Niektoré „perly“ zo zdrojového kódu si môžete pozrieť na tejto facebook stránke: https://www.facebook.com/sanedavycentrovat/
Foto: DennikN.sk