Prejsť na obsah

Slovensko je európsky líder v udržateľných budovách

Unsplash

Trend je viditeľný posledné štyri roky a zrýchľuje, upozorňuje CBRE.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Dobrá vizitka pre slovenských developerov. Slovensko je na čele európskeho rebríčka v udržateľnosti budov, ich pomer v Bratislave sa vyšplhal až na 45 percent. Vyplýva to z aktuálnej analýzy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa nej majú kancelárske budovy, ktoré spĺňajú takzvané ESG normy, vyššie priemerné ceny nájmov ako necertifikované budovy.

Nejde pritom len o nové, ale aj už existujúce budovy. Podľa odborníkov z CBRE tento trend podporuje aj výzva programu Európskej zelenej dohody, ktorej cieľom je dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Z výsledkov analýz na 18 trhoch vrátane Slovenska vyplýva, že podiel certifikovaných kancelárskych nehnuteľností dosiahol úroveň 20 percent, pričom v roku 2019 to bolo iba 14 percent.

„Podiel certifikovaných budov na lokálnych trhoch sa pohybuje v rozmedzí od 5 percent (napr. Aarhus, Malmö a Rím), až po viac ako 40 percent. Na čele rebríčka sa nachádza aj Bratislava, Amsterdam, Bukurešť, Budapešť, Praha či Varšava,“ priblížila riaditeľka Oddelenia ESG a udržateľnosti CBRE Slovensko Silvia Bassadin s tým, že v Bratislave je tento pomer až na úrovni 45 percent.

Trend udržateľnosti je v Bratislave podľa CBRE viditeľný už posledné štyri roky. „Podiel čistej prenajatej plochy v tomto období predstavoval približne 65 percent a oproti minulému roku stúpol," konštatuje spoločnosť s tým, že v prvom polroku 2022 predstavoval podiel čistej prenajatej plochy viac ako 60 percent.

Mnohé európske trhy ešte stále nedosiahli potrebnú úroveň na získanie certifikátov udržateľnosti. CBRE tento fakt odôvodňuje dvoma kľúčovými faktormi. Okrem časového rámca je to individuálna dynamika daného trhu, ale tiež legislatívne rámce a vládna regulácia.

„Certifikované kancelárske budovy a priestory vykazujú vyššiu mieru obsadenosti ako tie necertifikované. Nová legislatíva, rastúce prevádzkové náklady a čoraz vyššie nároky sú dôkazom, že princípom udržateľnosti je potrebné venovať vysokú pozornosť aj v sektore komerčných nehnuteľností," dodáva Silvia Bassadin s tým, že ESG princípy budú dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa firiem, nakoľko pri výške nájmu, prevádzkových nákladov či atraktivite priestorov, sa stane nezanedbateľným ukazovateľom kvality budovy.

💡
Z pohľadu množstva udržateľných budov sme sa umiestnili najvyššie spomedzi európskych krajín.

Komentáre

Najnovšie