Prejsť na obsah

Slovak Telekom: chceme investovať, kľúčové budú energie

Unsplash

Napriek náročnému roku 2022 plánuje firma investovať. Prostriedky potečú do pevných aj mobilných sietí.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) – Pokračovať v digitalizácii, v ďalšom rozvoji optickej siete aj 5G. To sú plány Slovak Telekomu na rok 2023. Samotná firma hovorí, že kľúčovými budú ceny energií. Tie sa im môžu pri súčasnej výške predražiť o desiatky miliónov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Ich dopad na investície nemožno vylúčiť. Hoci určite plánujeme investovať do pevných i mobilných sietí aj v tomto roku, miera investícií sa pri výhľade všetkých faktorov odhaduje veľmi ťažko," uviedol pre agentúru SITA hovorca telekomunikačného operátora Michal Korec.

„Napriek tomu nechceme stagnovať, takže určite budeme popri rozvoji sietí sledovať aj zákaznícke potreby a prispôsobovať im naše portfólio," podotkol.

Rok 2022 bol jeden z najnáročnejších aj pre Slovak Telekom. Zatiaľ čo pandémia je na ústupe, mieru neistoty a zmeny podľa spoločnosti priniesol vojnový konflikt na Ukrajine a vplyv majú aj slabšie euro, resp. silnejší dolár, ceny energií či navrhované riešenia ako mimoriadny odvod, ktoré by ju ešte viac zaťažili.

Na začiatku minulého roka ešte nikto nečakal postupnú vlnu zdražovania služieb prakticky u všetkých operátorov, niektorí upravovali ceny aj opakovane.

„Zdražovalo sa od prvých dní až do posledných, po dlhých rokoch pravidelného zlacňovania služieb či navyšovania objemov za rovnakú cenu je to veľká zmena. Telekomunikačný priemysel je jeden z mála, ktorý štandardne nezdražoval," vrátil sa k vlaňajšku Korec.

Operátor napriek všetkým faktorom celý uplynulý rok investoval do nových sietí. Pri optike v lete dosiahol pokrytie jedného milióna domácností, pri 5G rozšíril dostupnosť z Bratislavy a 25 obcí na 34 miest a 82 obcí.

„Pokryli sme takmer všetky krajské mestá i dva tucty ďalších, pričom sme sa dostali do Nitry, Košíc, Trnavy, Trenčína a naposledy pribudli napríklad Nové Zámky, Považská Bystrica, Námestovo, Poprad či Stropkov," priblížil hovorca Slovak Telekomu.

Orientujú sa nielen na okolie miest, ale aj na vybrané obce, kde paralelne modernizujú sieť, pričom posilnia aj 4G.

Skupina Slovak Telekom dosiahla za deväť mesiacov minulého roka konsolidované výnosy v objeme 587,5 mil. eur, čo bolo medziročne viac o 1,4 %. Upravený zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) vo výške zhruba 257 mil. eur vzrástol o 2,4 %.

„Zatiaľ môžeme zhodnotiť necelý rok a primárne prvé tri kvartály, ktoré boli veľmi náročné vzhľadom na viaceré faktory. Rok sa začal uprostred poslednej vlny pandémie s výraznými obmedzeniami. Hneď na to vypukol vojenský konflikt na Ukrajine a v priebehu roka sa začali prejavovať aj rastúce ceny energií," pripomenul Korec s tým, že sa snažili udržať mieru investícií na úrovni z minulých rokov.

„Telekomunikačný priemysel v posledných rokoch skôr stagnuje a určite nerastie dramatickým tempom," dodal.

💡
Slovak Telekom chce aj v tomto roku investovať do pevných i mobilných sietí, nevylučuje vplyv vyšších cien energií.

Komentáre

Najnovšie