Prejsť na obsah

Slováci stále nerozumejú pojmu zdieľanej ekonomiky

Unsplash

Iba 15 percent opýtaných vie, čo je zdieľaná ekonomika.

BRATISLAVA 16. decembra (SITA) – Iba niečo viac ako polovica Slovákov vie, čo je zdieľaná ekonomika. Iba 15 % ale vie, čo znamená, pričom viac tak odpovedali muži (19 %) než ženy (11 %). Ostatné dve pätiny internetových Slovákov tento pojem vôbec nepoznajú.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Oproti roku 2019 sa výsledné odpovede výrazne nelíšia. Skúsenosti so službami zdieľanej ekonomiky má necelá tretina, dve pätiny by radi nejakú z takýchto služieb vyskúšali, pričom prevláda pozitívna skúsenosť s ich využívaním.

Ukázal to výskum spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, s.r.o., o zdieľanej ekonomike metódou online zberu na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších ako 15 rokov.

Medzi najužitočnejšie služby zdieľanej ekonomiky Slováci radia s 30-percentami požičiavanie vecí, napríklad náradia, techniky, nástrojov alebo pomôcok na turistiku, nasledujú systémy zdieľania dopravných prostriedkov ako bikesharingové služby s 27 % a služby v domácnosti, ako sú remeselnícke práce alebo upratovanie s 26 %.

„Za užitočné ďalej považujú zdieľanej služby prepravy zásielok a nábytku a ubytovanie (po 25 %) či spolujazdu (23 %). Viac než jedna pätina oceňuje aj alternatívne taxi služby typu Uber či Bolt a rovnako tak aj zdieľanie samotných dopravných prostriedkov medzi ľuďmi,“ priblížila komunikačná manažérka Nielsen Admosphere Slovakia Eliška Morochovičová.

Za aktívnych užívateľov služieb zdieľanej ekonomiky sa označilo 13 % internetových Slovákov, pritom 16 % odpovedalo, že tieto služby využilo, resp. využívalo v minulosti, ale teraz už nie.

„Medzi tými, ktorí už niekedy služby zdieľanej ekonomiky využili, je zďaleka najväčší podiel ľudí s vysokoškolským či vyšším odborným vzdelaním (44 % oproti 26 % ľudí so stredoškolským vzdelaním s maturitou a 21 % ľudí so základným či stredoškolským vzdelaním bez maturity),“ poznamenala Morochovičová.

Ako dodala, dve pätiny oslovených tieto služby síce zatiaľ nikdy nevyužili, ale do budúcna sa tomu nebránia, no 30 % žiadnu takúto službu využiť neplánuje.

💡
Slováci o zdieľanej ekonomike väčšinou počuli, nepoznajú však jej význam.

Komentáre

Najnovšie