Prejsť na obsah

Nebaví vás cvičenie v posilňovni? Tak to skúste v inteligentnom oblečení budúcnosti

Čoraz viac ľudí podlieha v posledných rokoch trendu posilňovania a zvyšovania výkonnosti svojho tela. Snažia sa zájsť až na hranice svojich možností. A v tejto dobe im na ich ceste dokáže pomôcť aj moderná technológia.

Hneď na úvod treba na rovinu povedať, že nejde o ďalšiu zázračnú pomôcku z Teleshoppingu, vďaka ktorej bez najmenšieho úsilia a s úsmevom na tvári pri sledovaní televízie stratíte prebytočný tuk. Nesľubuje ani to, že svaly porastú ako huby po daždi. Inteligentné oblečenie budúcnosti, ktoré predstavil startup Athos vám však pri cvičení dokáže veľmi pomôcť a vaše cvičenie a úsilie zefektívniť.

athos-smart-clothes-wearable-technology-for-fitness

Celý set pozostáva z kompresného oblečenia, senzorov a mobilnej aplikácie. Toto inteligentné oblečenie funguje použitím EMG technológie, ktorá bola kedysi bežne využívaná najmä lekármi. Spoločnosť vytvorila nový mikro-EMG senzor, ktorý je vložený priamo do textílie. Tento senzor dokáže prekonať nielen pot, ale aj následnú cestu práčkou a sušičkou. Okrem bežnej kontroly teploty, dychovej a pulzovej frekvencie, monitoruje navyše aj únavu a úroveň zapojenia svalstva. Jednak môže slúžiť ako efektívna pomôcka pre trénera, ale vďaka prepracovanej mobilnej aplikácii môže byť užitočná aj pre samotných cvičiacich.

Athos ponúka tričko a šortky, pričom jeden takýto kúsok oblečenia stojí od 149 do 199 dolárov. Set obsahuje spolu 20 senzorov na meranie rôznych svalových skupín. Osem senzorov sa nachádza v šortkách a dvanásť senzorov obsahuje tričko. Ak chcete aby fungovali, budete si musieť pripraviť ďalších 199 dolárov za samotný senzor Athos Core, malé bluetooth zariadenie, ktoré predstavuje centrum celého systému a komunikuje s aplikáciou Athos na smartfóne. Keď sa užívateľ pohybuje, kontrakcie svalových vlákien vysielajú elektrický signál, čo je v reálnom čase zaznamenávané a vyhodnocované mobilnou aplikáciou. Vo videu nižšie si môžete pozrieť ako celý proces prebieha v praxi.

Konkurenciou pre Athos sú startupy ako Hexoskin, OmSignal alebo Heddoko. Athos doposiaľ získal investície vo výške 50,7 milióna dolárov od viacerých investorov. Posledné kolo financovania dáva spoločnosti šancu vytvoriť nové produkty a zároveň vylepšiť tie existujúce. Athos plánuje rozšíriť svoj tím o ďalších odborníkov a naďalej pokračovať vo vývoji v oblasti fitness priemyslu.

CEO spoločnosti Athos Dhananja Jayalath pre portál TechCrunch povedal: „Uvidíte nás neustále pokračovať v napredovaní ako pri softvéri, tak aj pri hardvéri, aby sme aj naďalej posúvali hranice a nastavili štandard v inteligentnom oblečení. Prinesieme nové oblečenie, ktoré bude ešte lepšie sedieť, lepšie vyzerať a bude ešte výkonnejšie.“

Athos

Nabudúce teda skúste nepozerať s opovrhnutím na osobu, ktorá  väčšinu času v posilňovni drží v ruke svoj smartfón. Možno nepridáva status na Facebook alebo nepostuje fotku na Instagram, ale pomocou mobilnej aplikácie Athos sleduje prácu svojich alebo zverencových svalov :)

Komentáre

Najnovšie