Prejsť na obsah

Samojazdiace autá už neprekvapujú, autonómne papuče, stoly a vankúše však áno

Japonská spoločnosť Nissan je globálne známa ako jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete. Tentokrát však autá vymenili za niečo iné.

V Nissane totiž vyvinuli samojazdiace papuče. Tie sa pristavia ku vchodu len jedným stlačením gombíka. Cieľom japonskej spoločnosti je okrem dotiahnutia turistov hlavne propagácia poloautonómnej jazdnej technológie ProPilot. Každá papuča je vybavená dvoma malými kolieskami, motorom a senzormi, vďaka ktorým v spojení so systémom ProPilot dokáže po drevenej podlahe jazdiť úplne sama. Rovnakým systémom sú vybavené aj stoly a vankúše na sedenie. Otázne však je, či tieto robotické papuče dokážu samé jazdiť, aj keď sú obuté na nohách.

Vyskúšať si túto novinku zatiaľ môžete len v hoteli ProPilot Park Ryokan v japonskom meste Hakone. Toto mesto vzdialené približne 80 kilometrov juhozápadne od Tokya je známe aj krásnymi výhľadmi na japonskú horu Fuji. Hovorca spoločnosti Nissan uviedol, že úlohou tohto systému v hoteli je hlavne zaujať a pobaviť zákazníkov a uľahčiť prácu zamestnancov. Hlavným cieľom však ostáva propagácia nového poloautonómneho systému ProPilot, ktorý bude súčasťou novej generácie známeho elektromobilu Nissan Leaf.

Ako podľa Reuters dodal hovorca Nissanu, implementáciou tohto systému do papúč, stolov a vankúšov chcú aj zvýšiť dôveru ľudí v automatizované jazdné technológie. Práve vďaka tomuto systému budú môcť automobily Nissan jazdiť v dohľadnej dobe úplne autonómne. Momentálne dokáže systém bezpečne udržiavať vozidlo v jazdnom pruhu a regulovať rýchlosť a brzdenie pre bezproblémovú jazdu. Ako celý systém v hoteli ProPilot Park Ryokan funguje si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Komentáre

Najnovšie